تبلیغات
هیئت اباصالح المهدی(عج ) شهرستان خرمدره - مطالب مهر 1393
 
 


<-BlogDescription->

شـــدیــدتــــریــ ـن جنایتــ ـها
استـــاد پناهیــــان

وقتـــی کســی مومــن و مذهبـی باشد،

ولــی بصــورت پنهــان تـابــع هـوای نفـس باشد،

از او شـــدیــدتــــریــ ـن جنایتــ ـها سـ ــر خـواهــ د زد...

ابلیس، قابیل، خوارج، ابن ملجم، شمر و تروریستهای سوریه از این نمونه اند.

اینها "هوای نفس متراکم" دارند و یا "دچار تکبر" پنهانند...

::
:: مرتبط با: زیره ذره بین ,
نویسنده : حمدالله مرادی
تاریخ : دوشنبه 28 مهر 1393
مراسم عزاداری دهه ی اول محرم خرمدره


جهت دریافت در سایز اصلی با کیفیت بالا از اینجا دریافت کنید


::
:: مرتبط با: مراسمات هیئت اباصالح المهدی(عج) ,
:: برچسب‌ها: طرح بنر محرم , طرح محرم بنر 93 , پوستر محرم ,
نویسنده : حمدالله مرادی
تاریخ : جمعه 25 مهر 1393
هیئت بایستی فارغ التحصیل داشته باشد
گفتگو با حجت الاسلام احمد پناهیان در آستانه ورورد به ماه محرم الحرام می توانست کمک فراوانی به جامعه هیئتی بکند، امری که تحریریه روضه نیوز خواستار آن بود و ایشان نیز اجابت فرمودند:

  مهمترین عامل موفقیت خادمین هیات را در چه می بینید؟

اول ما باید موفقیت در هیات چیست؟ هیات چه موقع موفق است، هیاتی موفق است که در آن آرمانی که امام صادق (ع) برای مجلس ذکر و هیات ترسیم کرده تحقق عملی پیدا کند، آن هم این است؛ ایشان فرمودند: تذاکرو امرنا و اهلوها، شما دور هم جمع شوید، تزاوروا و تلاقوا به دیدار هم روید وهمدیگر را ملاقات کنید، دور هم جمع شوید، و تذاکروا و احیوا امرنا؛ یادآوری کنید امر ما را، یعنی «جریان حاکمیت» رو «مدیریت ولایت» را و «احیوا» احیا کنید امر ولایت را، پس اگر هیاتی موفق شد به تذکار امر یعنی یادآوری امر ولایی، چون اهل بیت(ع)، البته علی القاعده در هر زمان باید مصداق زمانی آن هم مشخص شود که الآن   مصداق زمانی ولایت اهل بیت در ولایت فقیه تجلی دارد بعد احیا امر، هیاتی موفق است که بتواند منویات ولایت و حاکم اسلامی را تحقق عینی ببخشد، و آن جایگاه را تبیین کند، خادم یک هیات در این جهت وقتی می تواند موفق باشد که به قول امیرالمؤمنین قَدِ امتَحَنَ اللّه ُ قَلبَهُ لِلإِیمانِ باشد یعنی کسی باشد که قلبش در آزمایش و امتحان موفق شده باشد، یعنی قلبش در امتحان ایمان موفق باشد، یعنی کسی با تلاش و اخلاص شبانه روزی و مجاهده می تواند به این نکته برسد البته به همراه آن بینش لازم.


  آیا این درست است که هیات های  دهه هشتاد به سمت تشکیلاتی شدن روی آوردند؟


از دیرباز  هیات تشکیلات منظم بوده است، چون اگر اجتماعی با آن عظمت در طول این صدها سال و مانده به ما رسیده اگر دارای تشکیلات منظم نبود به ما نمی رسید، تشکیلات منظم بوده که توانسته یک انقلاب کند، انقلاب اسلامی از سال 42 و بعد از آن از سال 57 از دل تشکیلات مذهبی بیرون آمده است.


لذا بنده قائل به این نیستم که الآن تشکیلاتی شده است، شاید بعضی از شعبه ها به این تشکیلات اضافه شده است، اگر با روح هیات و آن آرمان های اساسی هیات و اگر با سنت هیات مغایرت نداشته باشد خیلی خوب است، و هر چه بتواند این را تقویت کند خوب است، به شرط اینکه از هیات بودنِ هیات را تبدیل به یک کانون فرهنگی تنها تبدیل نکند، تبدیل به تشکیلات و حزب و جناح نکنیم، هیات با همان قداست و عظمتش منتها منظم اداره شود خیلی خوب است.


 مهمترین آفت پیش روی هیات چه ارزیابی می کنید؟


فکر کنم یکی عدم اخلاص در گرداننده ها و خادمین هیات است که کار دارد به سمت هوا و هوس و منیت ها می رود، یعنی هر کس برای اثبات خودش بخواهد در هیات خدمت کند راه را بیراه رفته و از هیات در جهت استفاده ابزاری در جهت باطل کرده است.

 متاسفانه این در خیلی از هیات ها هست.آفت دیگری که هیاتی ها به آن گرفتار شده اند جای آرمان و هدف هیات که باید احیای امر شود از آن غافل شده ایم و خیلی از هیات ها مشغول احیا کردن نام اهل بیت هستند نه امر اهل بیت که این آفت جدیدیست.

نکته دیگر اینکه دشمن طمع کرده و درحال سوء استفاده از مجالس است به قول آقا که فرمودند: اینکه هیات ها دارند به سمت سکولار شدن پیش می روند، یعنی احساس می کنند اگر بخواهند مسائل روز را مطرح کنند و اهتمام داشته باشند به مسائل روز اسلام و دشمنی با استکبار و اسرائیل و آمریکا احساس می کنند این ضد ارزش و کسرشأن در هیات است، یا منبری و مداح و گردانده جلسات در خیلی موارد اهتمام به این موضوع ندارند.

آفت های جدیدی دیگر هیات مذهبی که الآن خیلی بحث در مورد آن است و در بعضی از شهرستان ها من این را دیده ام، اختلاف بین هیئت هاست، اگر همه هیئت ها بخواهند امر ولایت را احیا کنند، ولایت یکی است، صراط مستقیم و خدا یکی است، دین یکی است، محبت به اهل بیت از یک جنس است، پس معلوم است این اختلاف هوا وهوس است و این منیت ها و خود شیفتگی هایی که در جلسات هیات بعضاً پیش آمده رقابت های کاذب که برای اثبات خود نفی دیگری می کند، جزء آفت هاست که باید در مورد آن فکر جدی کنیم.

آفت دیگر هیئت این است که هیئت های مذهبی امروزه دارند به سمت شهرت پرستی می روند، یعنی اگر منبری مشهور یا مداح مشهور نباشد احساس می کنند این هیئت هیئت نیست، احساس می کنند هیات شکل نگرفته است، باید از تمام ظرفیت موجود شهرستان استفاده شود، حالا هر از چندگاهی برای تنوع و... از منبری و مداح مشهور استفاده شود اشکالی ندارد، اما  اگر هیات شهرت محور شود  جز آفت های جدیست که به کار لطمه می زد، و با توجه به اینکه افرادی که در این میدان کار می کنند خیلی نیستند هیات دچار افت می شود.


یکی دیگر از آفت های هیات این است که خیلی دقت ندارند به اینکه پولی که در هیات دارد خرج می شود از کجا می آید، این خیلی مهم است، غذایی که به عزادار امام حسین می دهنداز کجا آمده است، خرجی که دارد تزیین مجلس می شود پولش از کجا تأمین می شود، به هر قیمتی نباید پول را جذب کرد، به هر قیمتی نباید از هر کسی پول برای هیات گرفت، شاید بعضی ها طمع دارند و می خواهند نظرات خودشان را اعمال کنند و داریم می بینیم.


 در بعضی از شهرستانها رسما بعضی از آقایون که خیلی مذهبی هم هستند و از بعضی از دفاتر دارند تأمین می شوند حاضر هستند چندین میلیون برای یک وعده شما بدهند یا همیشه شما را تأمین کنند به شرط اینکه هیئت برایشان چنین و چنان کند، یعنی خط سیاسی دارند می دهند، عکس آقا و امام را نزنید، از شهدا نامی نبرده و عکسی نزنید، با آمریکا و اسرائیل کاری نداشته باشید، پول از هرجایی و به هر قیمتی نباید تأمین شود، این هم جز آفت های دیگر هیات است که بعضی ها دارند به آن دچار می شوند.


یکی دیگر از آفتهایی که دامن هیئت هارا فرا گرفته این است که هیئت ها قشری شده اند، ما الآن بعضی از جلسات مان که جوانان هستند، پیرغلامان ما رغبت نمی کنند در آن جلسه شرکت کنند، چون بافت شعری و لحن جلسه و سبک و سیاق آن به شکلی است که فقط تعداد خاصی از قشر جوانان را جذب می کند واین با دستگاه اهل بیت سازگاری ندارد، آن قدر  باید متانت داشته باشد که از هر قشری بیاید استفاده کند و  آن جا را مأمن  خود بداند.


امروزه  برخی  هیئت ها زمان سخنرانی ،جلسه خلوت است و زمان مداحی یک دفعه جمعیت کثیری وارد می شود و برعکس برخی مراسمات دیگر که زمان منبر جمعیت کثیر است و زمان مداحی هیچ کس نیست، پس معلوم است  یک جای کار ایراد دارد، این نکته ازآفت های اساسی برخی هیات ها است.


نکته دیگر؛ هیات در موضوعات اساسی روز که مرتبط با جهان اسلام است ورود نمی کنند، خیلی از هیات ها در مسئله بیداری اسلامی ورود نکردند! این یک آسیب و انحراف جدی است خیلی از هیات ها در مسئله غزه و مقاومت و حماسه ورود نکردند! این یک آفت جدی است، اگر مسیر ما مسیر اهل بیت است و تمام این دشمنی ها با انقلاب و بیداری اسلامی در جهان بخاطر آرمان رسول خداست، اگر هدف کربلا و بدر و احد و خندق است پس چرا ما نباید ورود کنیم؟

 هیات ها بایدجریان ساز سیاسی برای مسائل اساسی اسلام باشند، این یکی از بزرگترین آفت های هیئت هااست که ما به آن گرفتار هستیم.

 حضور طلاب و روحانیون در عرصه هیات داری را چقدر موثر می دانید؟


خب اساساموضوع هیات، کار دینی است و وقتی کار دینی باشد حضور کارشناس دینی هم لازم است. اما این نیست که اگر در جایی طلبه نباشد، هیات تشکیل نشود، نه، جایی هم که طلبه نبود هیات باید تشکیل شود اما باید تلاش خودش را بکند حتما در فضای محتوایی عزیزان طلبه باشند که آن طلاب از فیلتری عبور کنند، یعنی از علمای برجسته استان و شهرستان تأیید شده باشند، که نظرات آن طلبه فاضلی که می آید و محور فکری محتوایی هیات است باید به تأیید آنها باشد پس چون کار دینی است باید کارشناس دینی هم باشد.

  با توجه به اجلاس پیرغلامان حسینی در خوزستان نقش این برنامه ها را چقدر مفید می دانید؟
حضرت امام فرمودند 1400 سال است که این هیاهوها و به سروسینه زدن ها و این هیات ها و گریه هاست که اسلام را حفظ کرده است. این که باید هیات را با توجه به گذشتة شایسته، گذشتة امتحان پس داده در نظرش بگیرید، وقتی ما از پیرغلامان تجلیل می کنیم فقط بخاطر این نیست که باید به آنها احترام بگذاریم که البته باید احترام گذاشت، اصلاً محضر اهل بیت محضر ادب است، محضر تواضع و تبلور در برابر مومنین است، اما این فقط برای این نیست که بگوییم تجلیل می کنیم تا بگوییم شما فراموش نشده اید، نه، اجلاس پیرغلامان و  این قبیل مراسمات برای این است که ما آرمان های درست و دقیق اسلامی را یادآوری کنیم که این پیرغلام؛ پرچم را درست نگه داشته که به سلامت دست ما رسیده است.

متأسفانه در اینترنت بنده در بعضی از شهرستان ها می بینیم هنوز که هنوز هست در شعرهایشان دارند تکفیر می کنند، یعنی در شعرهایشان ابیات کفرآلود را دارند می خوانندو هزاران نفر هم نشسته اند دارند با آن سینه می زنند، و با افتخار آن را در سایت می گذارند و میلیونها نفر در جهان اسلام دارند این را می بینند و آن شیعه کشی بخاطر این تکفیر ها تشدید می شود، خوب این بخاطر آن است که از آن اصالت فاصله گرفته اند، وقتی پیرغلامان می آیند، هم پیرغلامان عرصه منبر و هم عرصه ذکر و هم عرصه ی مدیریت و خدمت به هیات وقتی اینها جمع شوند و با نسل امروز ارتباط برقرار کنند، و نسل امروز متواضعانه از آنها درس بگیرند، و این پرچم را به سلامت حفظ کنند، ضرورت این مراسمات و جلسات کاملاً مشخص است.


 آیا سیره تأکیدی بر تکریم پیرغلامان حسینی دارند؟


فرمود: الشریعتُ سلطان؛ دین اساسا برای حاکمیت در جهان آفریده است، مومنین با سابقه تکریم شوند مجاهدین فی سبیله الله، تکریم شوند کسانی که اخلاص بیشتری داشتند بایستی تکریم شوند.


فضای هیئت های ایام  دفاع مقدس چه فرقی کرده با هیأت های پس از آن دارد؟


البته بعضا فضاهای دفاع مقدس در بعضی از هیات های کنونی دیده می شود ولی یکی از تفاوت های آن این است، در خیلی از جلسات دفاع مقدس مستمعین از خود گوینده جلوتر بودند، از حیث توجه و توسل، از حیث  عطش برای دریافت معارف اسلامی. اما الآن بعضا می بینیم خیلی ها با این انگیزه به هیات می آیند که فقط گناهانشان پاک شود و نهایتان اینکه یک تبرج معنوی کنند، نمی خواهند به وسیله این هیات به هدف عالیشان برسند، به خود خدای متعال برسند وَابْتَغُواْ إِلَیهِ الْوَسِیلَةَ اینها نمی خواهند به وسیله امام حسین به خدا برسند می خواهند با امام حسین صفا کنند، این تفاوتش است.

اما در زمان جنگ وقتی ذکر می گفتند در حسین حسین گفتن ها و یازهرا یازهرا گفتنهای رزمندگان التماس این بود که به خدا برسند، تمام میل ورغبت قلبیشان رسیدن به خدای متعال بود، یعنی دقیقا همان هدفی که اهل بیت آمدند که ما به آن برسیم.

اما الان ما در بعضی از شعرها و منبر ها و فضاهای مذهبی مانند سایت ها و نشریات و .... داریم به سمت هیات برای هیات، امام حسین برای امام حسین، نه هیات برای رسیدن به خدا، نه امام حسین برای رسیدن به خدای متعال، این یکی از تفاوت های جدیدی هیات امروز با جلسات زمان دفاع مقدس است، بعد هم جلسات هیات در زمان جنگ اشک و توسل و گریه هزینه تقویت نظام اسلامی می شد، اما الان می بینیم مسائل روز و نظام اسلامی و منویات ولایت جزء حاشیه ها است، جزء فوق برنامه ها است، این یکی دیگر از تفاوت هاست، و البته در زمان دفاع مقدس هیات فارغ التحصیل داشت، هر از چند گاهی شهدایی را تقدیم می کردند که رفتن این شهید و رسیدن به آن قله  باعث می شد دیگران تشویق شوند، و این فضا را هم حالا می توان ایجاد کرد، یعنی مامی توانیم به سمتی برویم که هم مدیران هیات و هم منبریها و هم مداح ها به سمتی بروند که عده ای که به هیات می روند الگو شوند، یعنی آنقدر تقویت شوند که دیگران در مواجه با آنها رشد کنند، ما دستور داریم که باید بین مومنین مسابقه باشد أَیُّکُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا کدام یک از شما بهتر از دیگری می شوید، خَلَقَ الْمَوْتَ وَالْحَیَاةَ لِیَبْلُوَکُمْ أَیُّکُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا  اصلا حیات و مرگ برای این است نه برای اینکه بد و خوب نشوید بلکه برای اینکه شما خوبان از دیگر خوبان بهتر شوید، یک چنین وضعیتی حتما می تواند در هیات ها تشکیل شود به شرط اینکه توفیق الهی همراه باشد. ان شالله نتیجه بدهد.


  همان طور که به صورت غیر مستقیم گفتید یکی از آسیب های هیات ها؛ جریان شیرازیهاست، این آفت را چگونه ارزیابی می کنید؟


خبری را پنتاگون گفت که برای مقابله با داعش حمله زمینی هم  باید داشته باشیم و علاوه بر این یک نبرد عقیدتی هم باید داشته باشیم، معلوم است دشمنان اسلام برای از بین بردن این باور اسلام قدرت مند و حاکم که به وسیله جمهوری اسلامی اداره می شود برنامه دارند. اسلام قدرت حاکمیت را دارد، جریان این شخص که اصلاً بنده حاضر نیستم اسم ایشان آورده شود، چون شخص ایشان اصلاً مهم نیست بلکه فکر ایشان است، هر کس این فکر را کند که با دامن زدن به جریانات خاص که موجب وهن تشیع شود مانند قمه زنی، با دامن زدن به اختلاف شیعه و سنی و دور کردن مریدان اهل بیت از سیاست و مسائل روز، و پرهیز دادن آنان از مبارزه با کفر آمریکا و اسرائیل و جبهه جهانی استکباربه موفقیت می رسند،کورخوانده اند.

 الان بعضی از این دفاتر مأمور این کار هستند و در آینده عده ای دیگر، و در صدر اسلام هم بوده، که درون جریان ولایی و حاکمیت دینی کاری را انجام دهند که طمع دشمنان را برانگیزد، کاری را انجام دهند که دشمنان مد نظر دارند، حالا ما مستقیم نمی گوییم چون شاید مستندات جدی در این مسئله نداشته باشیم، اما شاید به قول مقام معظم رهبری که در جریانی فرمودند، شاید یک نفر با ده واسطه دارد از طرف دشمن اداره می شود.


باید چشم و گوشمان را باز کنیم .تاکید می کنم، برای ما اصلاً شخص مهم نیست، فکر غلط مهم است، اینکه هیات سیاسی نباشند، فکر غلط است، اینکه به جریان قمه زنی دامن زده شود فکر غلط است، اینکه لعن و غیره؛ فکر و رفتار غلط است، خائنانه است، و با بصیرت باید روشن گری کنیم تا جوانان وارد این وادی نشوند.


  با توجه به نزدیکی محرم چه توصیه ای به خادمین هیات دارید؟


کسانی که در هیات خدمت می کنند باید بدانند که این یک توفیق الهی است و خدای متعال وقتی یک توفیق می هد خودش هم ناظر بر این عملکرد است، اولاً باید خدمتی که به عزاداران می کنند موجب جلب توجه خدا شود، نه جلب توجه مدیران و دوستان و مردم و غیره این در مراحل بعدی است، وقتی کسی برای جلب رضایت خدا خدمت کرد، مسئول و مدیر و شرکت کنندگان و مومنین هم راضی می شوند، اما اگر کسی برای جلب رضایت خدا قدم برنداشت رضایت دیگران را هم نمی تواند جلب کند،این قانون الهی است.

نکته بعد اینکه خادمین باید دقت کنند، ما چیزی ارزشمندتر از خون سیدالشهدا نداریم، که بتوانیم به کمک آن؛ کلمه توحید را برافراشته کنیم، بتوانیم امر حق را عمومی کنیم،  لِیَسْتَنْقِذَ عِبادَکَ مِنَ الجَهالَهِ وَ حِیرَهِ الضَّلالَه  این سرمایه ی عظیم است، اگر ما خدمت می کنیم برای علاقه به امام حسین است. خادم باید  تمام وجودش را برای احیای امر امام حسین و اهل بیت خرج کند، بالاخره یک عده ای باید اینجا فداکاری کنند تا این پرچم بلند شود، باید از وقت و جان و آبرویشان هزینه کنند؛ و در این مسیر خسته  نشوند، اگر حرفی و کنایه ای را شنیدند، از این مسیر نبُرند، اهل بیت در مسیر امت جانشان را دادند؛ امام حسین فرمودند:خَرَجْتُ لِطَلَبِ الاِْصْلاحِ فی أُمَّةِ جَدّی من می خواهم امت پیامبر را اصلاح کنم، اما ببنید خود امام حسین که ما می گوییم جانمان فدای شما، برای این هدف هم جانش و هم جان عزیزانش را تقدیم کرد. هم آبروی خودشان و هم آّبروی عزیزانشان، هم تمام حیثیت خودش و هم خانواده اش را در این مسیر فدا کرد، یک خادم واقعاً باید پاک باخته در این میدان قدم بردارد،  و همه ی هستی اش را در راه اهل بیت قرار بدهد اگر چنین شد امام حسین هم مسائل مربوط به دنیا و هم آخرتش را نظارت و عنایت و کمک می کند.

  حرف آخر


مارا  هم دعا کنید، ما دست تمام خدمتگزاران اهل بیت را می بوسیم خصوصا پیرغلامانی که در خانه اهل بیت آبرو دارند و به آبروی این آبرومندانِ درگاه اهل بیت علیهم السلام آبروی ما را هم بخرد و در هر دو دنیا ما را از همراهی سیدالشهدا محروم نکند.

 منبع: روضه نیوز

::
:: مرتبط با: زیره ذره بین ,
نویسنده : حمدالله مرادی
تاریخ : چهارشنبه 23 مهر 1393
یـادی ز مـا کــن یـاحســیـن . . .
انتـظــار
مـی کشــــد مـــرا
.
.
یـادی ز مـا کــن یـاحســیـن . . .

::
:: مرتبط با: حرفهای خودمونی ,
نویسنده : حمدالله مرادی
تاریخ : سه شنبه 22 مهر 1393
آدمهای بد بهتر از خوبها رشد میکنند
استاد_پناهیان

علی‎ ‎القاعده" تا خوبها خوبتر نشوند ، بدها خوب نمیشوند"

چون ضعفها و نقائص آدمهای خوب مانع علاقه مند شدن آدمهای بد به خوب شدن است

ضمن آنکه رشد آدمهای خوب باید راحتتر از ایجاد اصلاح در آدمهای بد باشد،

چون آدم خوب طعم شیرین خوب بودن را باید چشیده باشد.

البته گاهی از اوقات آدمهای بد بهتر از خوبها رشد میکنند و اصلاح میشوند.


::
:: مرتبط با: زیره ذره بین ,
نویسنده : حمدالله مرادی
تاریخ : دوشنبه 21 مهر 1393
ضمانت بهشت؟
پیامبر صلى الله علیه و آله :

شش چیز را براى من ضمانت كنید تا من بهشت را براى شما ضمانت كنم:
1. راستى در گفتار،
2. وفاى به عهد،
3. بر گرداندن امانت،
4. پاكدامنى،
5. چشم بستن از گناه و
6. نگه داشتن دست (از غیر حلال).

نهج الفصاحه ص 216 ، ح‏321 {شبیه این حدیث در معدن الجواهر ص 53 }

::
:: مرتبط با: ائمه اطهار ,
نویسنده : حمدالله مرادی
تاریخ : دوشنبه 21 مهر 1393
اعمال و آداب روز عید غدیر
اعمال و آداب روز عید غدیر
به گزارش افکارنیوز، هجدهم ذی‌الحجه روزی است که رسول خدا(ص) پس از انجام حج در سال دهم هجری به هنگام مراجعت به مدینه، مردم را در وادی «غدیر» جمع کرد و فرمان خدا یعنی نصب حضرت علی(ع) به امامت و ولایت بر امت را به آنان ابلاغ کرد. و آن جا بود که آیه ۳ سوره مائده(اَلْیوْمَ اَکْمَلْتُ لَکُمْ دینَکُم، وَ أَتْمَمْتُ عَلَیکُمْ نِعْمَتی، وَ رَضیتُ لَکُمُ الاْسْلامَ دِیناً) نازل شد و خداوند با برگزیدن حضرت علی(ع) به امامت امت، دین اسلام را کامل گردانید و دشمنان آن را ناامید و مأیوس ساخت.

در ادامه بر اساس متون دینی، فضیلت و اعمالی که برای این روز وارد شده است را یادآور می‌شویم:

فضیلت روز عید غدیر

در روایتی از امام رضا (ع) می‌خوانیم که فرمود: «روز قیامت، چهار روز را که زینت بسته‌اند به نزد عرش الهی آورند: روز عید اضحی (قربان) روز عید فطر، روز جمعه و روز عید غدیر. ولی در آن میان، روز عید غدیر، از نظر زیبایی، مانند ماه است میان ستارگان».

در همان روایت، از این روز، به عنوان «عید اکبر» یاد شده است، روزی که گناهان شیعیان (توبه کار) امیرمؤمنان(ع) بخشیده می‌شود و این روز، روز شادی و سرور است، روزی است که در آن تبسم بر چهره مؤمنان نقش می‌بندد.

در روایت دیگری آمده است که از امام صادق(ع) پرسیدند: آیا برای مسلمانان غیر از عید فطر و عید اضحی (قربان) عید دیگری نیز وجود دارد؟ فرمود: آری. عیدی که از آن دو روز، باعظمت‌تر و شریف‌تر است و آن روزی است که پیامبر اکرم(ص)، علی (ع) را برای امامت امت نصب فرمود و در روایت دیگر فرمود: آن روز هجدهم ذی‌الحجه است.

به هر حال، شایسته است در این روز مسلمانان با تشکیل مجالس جشن و سرور و مدیحه‌سرایی و سخنرانی درباره روز عید غدیر و مسأله امامت امت و مناقب و فضایل امیر مؤمنان (ع)، آن را گرامی بدارند و فرزندان و جوانان و نوجوانان خود را با مسأله ولایت امیرمؤمنان علی (ع) و منابع آن از کتاب و سنّت و تاریخ آشناتر سازند.

اعمال روز عید غدیر

برای این روز اعمال متعددی روایت شده است:

۱- روزه گرفتن است که در روایتی از امام صادق (ع) روزه در چنین روزی برابر روزه ۶۰ ماه شمرده شده و در روایتی روزه روز غدیر خم کفّاره ۶۰ سال است.

۲- مرحوم «شیخ کفعمی» در کتاب «بلدالامین» غسل این روز را مستحب دانسته است.

۳- احسان و نیکی به برادران مؤمن.

در روایتی از امام صادق (ع) آمده است که فرمودند:

"این روز، روز عبادت است و روز اطعام و نیکی کردن و احسان به برادران دینی است".

در روایت دیگری امام رضا (ع) فرمود: کسی که در این روز، به خانواده و برادران مؤمن خود، توسعه در رزق و بخشش‌ها و انفاق‌ها دهد؛ خداوند روزی او را زیاد می‌گرداند.

۴- زیارت امیرمؤمنان علی (ع) در این روز بسیار بافضیلت است.

در روایتی از ابن ابی‌نصر (یکی از یاران برجسته امام رضا (ع)) نقل شده است که حضرت به وی فرمود:

"هرجا که هستی سعی کن در روز عید غدیر، خود را به کنار قبر مطهّر امیرمؤمنان (ع)برسانی، چراکه در این روز خداوند گناهان بسیاری از مردان و زنان مسلمان را می‌بخشد و دو برابر کسانی که خداوند آن‌ها را در ماه رمضان و شب قدر و شب عید فطر از دوزخ آزاد می‌کند، در چنین روزی از آتش جهنّم رهایی می‌دهد".

برای امیرمؤمنان (ع) در این روز زیارت‌هایی نقل شده است که معروف‌ترین آن، زیارت معروف «امین‌الله» است که می‌توان آن را از نزدیک و یا از راه دور، خطاب به امیرمؤمنان (ع) خواند و دیگری زیارت مخصوصه امیرمؤمنان در روز عید غدیر است.

زیارت امین‌الله را می‌توانید با مراجعه به نشانی اینترنتی زیر مطالعه کنید:

http://www.erfan.ir/farsi/mafatih۲۱۸

همچنین زیارت مخصوصه امیرمؤمنان را می‌توانید در نشانی که در ادامه می‌آید مشاهده کنید:

http://www.erfan.ir/farsi/mafatih۲۲۶

۵- امام رضا (ع) فرمودند:

در چنین روزی که روز عید و تبریک گفتن به یکدیگر است، مناسب است مؤمنان وقتی به یکدیگر می‌رسند این جملات را بگویند:

«اَلْحَمْدُ للهِِ الَّذی جَعَلَنا مِنَ الْمُتَمَسِّکینَ بِوِلایةِ اَمیرِالْمُؤْمِنینَ وَالاَْئِمَّةِ»

ستایش خاص خدایی است که قرار داد ما را از تمسک‌جویان به ولایت امیرمؤمنان و سایر امامان علیهم السلام.

۶- در چنین روزی وقتی برادر مؤمنت را ملاقات کردی بگو:

«اَلْحَمْدُ للهِِ الَّذی اَکْرَمَنا بِهذَا الْیوْمِ، وَجَعَلَنا مِنَ الْمُؤْمِنینَ،

ستایش خاص خدایی است که گرامی داشت ما را به این روز و قرارمان داد از ایمان آورندگان و

وَجَعَلَنا مِنَ‌الْمُوفینَ بِعَهْدِهِ اِلَینا، وَمیثاقِهِ الَّذی واثَقَنا بِهِ، مِنْ وِلایةِ وُلاةِ اَمْرِهِ،

قرارمان داد از وفاکنندگان به عهدی که با ما کرده بود و پیمانی که با ما بسته بود از ولایت سرپرستان امر دین او

وَالْقُوّامِ بِقِسْطِهِ، وَلَمْ یجْعَلْنا مِنَ الْجاحِدینَ وَالْمُکَذِّبینَ بِیوْمِ الدّینِ.

و برپادارندگان عدلش و قرارمان نداد از منکران و تکذیب کنندگان روز جزا.

۷- دعای ندبه را در این روز بخواند که این دعا را نیز می‌توانید با مراجعه به آدرس زیر قرائت کنید:

http://makarem.ir/prayer/?lid=۰


:: ادامه مطلب
:: مرتبط با: قرآن واحادیث ,
:: برچسب‌ها: روز عید غدیر ,
نویسنده : حمدالله مرادی
تاریخ : یکشنبه 20 مهر 1393
بیان امام هادی(ع) درباره نحسی روزگار
بیان امام هادی(ع) درباره  نحسی روزگار
 حسن بن مسعود [احتمال دارد: «حسن بن سعید» صحیح باشد] گوید: خدمت امام هادى علیه السّلام شرفیاب شدم، در حالى كه انگشتم خراش برداشته بود و سوارى در اثر برخوردى كه به من كرده بود شانه‏ ام آسیب دیده بود و در ازدحامى گرفتار شدم كه در اثر آن پاره‏ اى از لباسهایم پاره شد، ناگهان بر زبان آوردم كه: وه چه روز شومى! خدا شرّت را از من بگرداند.

امام هادى علیه السّلام فرمود: اى حسن! تو هم كه با ما رفت و آمد دارى گناه خود را بر گردن بى‏ گناه مى‏ اندازى؟! حسن گفت: به سر عقل آمدم و فهمیدم كه دستخوش اشتباه شده‏ ام، گفتم مولاى من، از خداوند طلب آمرزش دارم.

امام علیه السّلام فرمود: اى حسن! روزها چه گناهى دارند كه چون شما به سزاى اعمالتان مى‏ رسید آنها را شوم مى ‏پندارید. حسن گفت: یا ابن رسول اللَّه، من همواره استغفر اللَّه گفتن را ورد زبانم سازم و این توبه من باشد؟

امام علیه السّلام فرمود،: به خدا سوگند! این ثمر بخش نباشد و لیكن خداوند به خاطر نكوهشى كه بر بى ‏گناهى انجام گرفته شما را مجازات نماید. اى حسن! مگر نمى ‏دانى كه پاداش دهنده و مجازات‏ كننده و جزا دهنده به اعمال در این دنیا و در آن دنیا، فقط خداست؟ گفتم: آرى چنین است اى مولاى من.

آنگاه امام هادى علیه السّلام فرمود: پس خلاف مرو، و براى روزگار اثرى در حكم خداوند قائل مشو. عرض كردم: چشم! مولاى من.

پی نوشت:تحف العقول / ترجمه حسن زاده، ص۸۸۰.


::
:: مرتبط با: ائمه اطهار ,
نویسنده : حمدالله مرادی
تاریخ : پنجشنبه 17 مهر 1393
جشن میلاد امام هادی(ع) و عید غدیر
نویسنده : حمدالله مرادی
تاریخ : چهارشنبه 16 مهر 1393
ایمان چه کسانی از کوه احد محکم تر است؟
ایمان چه کسانی از کوه احد محکم تر است؟
ابان از سلیم بن قیس نقل مى‏ كند كه گفت: از على علیه السّلام شنیدم كه مى ‏فرمود:

من در رابطه با پیامبر صلى اللَّه علیه و آله ده خصلت دارم كه بقدر یكى از آنها همه آنچه آفتاب بر آن طلوع و غروب مى‏ كند مرا مسرور نمى ‏كند.
گفته شد: یا امیر المؤمنین، آنها را براى ما بیان فرما.

حضرت فرمود: پیامبر صلى اللَّه علیه و آله به من فرمود: 
اى على، تو برادرى، و تو دوستى، و تو وصیّى، و تو وزیرى، تو جانشین هستى در خاندان و مال و در هر غیبتى كه غایب باشم.

منزلت تو نسبت به من همچون منزلت من نزد پروردگارم است. تو جانشین در امّتم هستى. دوست تو دوست من و دشمن تو دشمن من است. تو امیر المؤمنین و آقاى مسلمانان بعد از من هستى.

سپس امیر المؤمنین (علیه السّلام) رو به اصحابش كرد و فرمود: 
اى صحابه، بخدا قسم به هیچ كارى اقدام نكردم مگر آنچه پیامبر صلى اللَّه علیه و آله درباره آن با من عهد و پیمان كرده بود. خوشا بحال كسى كه محبّت ما اهل بیت در قلب او رسوخ داشته باشد، ایمان در قلب چنین كسى ثابت‏ تر از كوه احد در مكانش خواهد بود. و هر كس كه دوستى ما در قلب او جاى‏ نگیرد ایمان در قلب او مانند ذوب شدن نمك در آب ذوب مى ‏شود.

پی نوشت:أسرار آل محمد علیهم السلام / ترجمه كتاب سلیم، ص ۵۱۶ .


::
:: مرتبط با: ائمه اطهار , قرآن واحادیث ,
:: برچسب‌ها: کوه احد , ایمان , پیامبر ,
نویسنده : حمدالله مرادی
تاریخ : سه شنبه 15 مهر 1393
 

 


 
 
google-site-verification: google8a204220aaf84b5c.html