تبلیغات
هیئت اباصالح المهدی(عج ) شهرستان خرمدره - مطالب شهریور 1392
 
 


<-BlogDescription->

ترکش بیت المال
می گفت: مواظب باشید، هر چه دم دستتان رسید نخورید. خصوصاً تیر و ترکش، اینها بیت المال است. حساب و کتاب دارد. فردا باید جوابگو باشید. مال ملت بیچاره عراق است. از گلوی خودشان بریده اند، سر وته خرجشان را زده اند شندر غاز تهیه کرده اند و داده اند برای مهمات، آنوقت شما راه به راه آنها را می خورید و شهید و مجروح می شوید؛ این درست است؟ نشنیده اید که فی حلالها حساب و فی حرمها عقاب! دنیا ارزش ندارد. یک خورده جلوی شکمتان را نگه دارید.
::
:: مرتبط با: شهدا ودفاع مقدس ,
نویسنده : حمدالله مرادی
تاریخ : یکشنبه 31 شهریور 1392
پیامدها و دستاوردهای دفاع مقدس (1)
پیامدها و دستاوردهای دفاع مقدس (1)
پیامدها و دستاوردهای دفاع مقدس (1)

نویسنده:دكتر اسماعیل منصوری لاریجانیپیامدها و دستاوردهای سیاسی ـ فرهنگی ـ اقتصادی دفاع مقدس

دستاوردهای داخلی دفاع مقدس فراوان است، ولی ما در این نوشتار به مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم و تفصیل آن را به فرصتی دیگر و كتابی دیگر ـ ان‌شاءالله ـ وا می‌گذاریم. مهم‌ترین دستاوردهای داخلی دفاع مقدس عبارتند از:

1. اعتماد به نفس و خودباوری

از بركات مهم دفاع مقدس، تقویت اعتماد به نفس و خودباوری بوده است. ما در كوران دفاع مقدس به این نتیجه رسیدیم كه باید خود را باور كنیم و با تكیه بر توانمندی‌های خود ـ به ویژه جوانان خداجو ـ كشور را اداره نماییم. تأثیر این خودباوری، بعد از جنگ در عرصه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی و فناوری‌های نوین دفاعی، نمود فزاینده‌ای داشت.
در جنگ و دفاع مقدس هشت ساله،‌ به این نتیجه رسیدیم كه باید بر روی پای خود بایستیم و به این خودباوری دست یافتیم كه، می‌توان سالیان سال علیه تمامی قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها مبارزه كرد؛ همچنان كه حضرت امام( رحمت الله علیه ) فرمودند: «ما در این جنگ،‌ اُبهت دو قدرت شرق و غرب را شكستیم.»
شكستن اُبهت دو قدرت شرق و غرب، نه فقط در صحنه‌های نبرد و جنگ،‌ بلكه در تمامی صحنه‌ها به دست آمد. با خودباوری و اعتماد به نفس ایجاد شده در مردم،‌ به پیشرفت‌ها و ابتكاراتی دست زدیم كه تحسین دوست و دشمن را برانگیخت. درتحریم اقتصادی، صبورانه با روحیه‌ی قناعت و صرفه‌جویی مقاومت كردیم و اقدام به ساخت وسایل و قطعات مختلف نموده، تا مرز خودكفایی در كالاها و محصولات اساسی پیش رفتیم و در یك جمله؛ ملت ما ثابت كرد كه، ‌اگر بخواهیم، می‌توانیم و این‌ها همه از بركات جنگ تحمیلی و تحریم‌های مختلف بود كه به قول امام( رحمت الله علیه ): «این جنگ و تحریم اقتصادی و اخراج كارشناسان خارجی،‌تحفه‌ای الهی بود كه ما از آن غافل بودیم»؛ و این وصیت رهبر خودباور جامعه است كه «انتظار نداشته باشید كه از خارج كسی به شما در رسیدن به هدف،‌كه ]همان[ اسلام و پیاده كردن احكام اسلام است، كمك كند. خود باید به این امر حیاتی كه آزادی و استقلال را تحقق می‌بخشد، قیام كنید.»

2. شكوفایی استعداد و خلاقیت

از جمله تحولاتی كه در جنگ طولانی هشت ساله رخ داد، بروز خلاقیت‌ها،‌ نوآوری‌ها و اعمال بدیعی بود كه در ابعاد مختلف صورت گرفت. از ابتكار عمل‌های داهیانه‌ی رهبر فقید انقلاب اسلامی در مسایل و تصمیمات استراتژیكی جنگ گرفته، تا ابتكارات و نوآوری‌های نیروهای بی‌ادعا و خالص بسیجی.
در مورد حركت هوشیارانه‌ی شركت دادن نیروهای مردمی در جنگ،‌ به یاد داریم كه این امر با مخالفت لیبرال‌ها و جناح بنی‌صدر معزول روبه‌رو گردید. آن‌ها معتقد بودند كه جنگ را تنها باید به ارتش واگذار كرد، ولی حضرت امام( رحمت الله علیه ) به دلیل آگاهی عمیقی كه از اهداف بنیادی دشمن، مبنی بر براندازی نظام و انقلاب داشتند، راه چاره و رفع توطئه را در این می‌دیدند كه ملت به مثابه‌ی قیام پیروزمندانه در مقابل رژیم ستمشاهی، در جنگ نیز یكپارچه به مقابله برخیزند و این استراتژی، البته تأثیری عمیق و شگرف بر روند پیروزی‌های جبهه‌ی حق گذاشت؛ و بدین ترتیب بود كه راه بروز خلاقیت‌ها و ابتكارات از سوی نهادهای رسمی و غیر رسمی مربوط در جنگ هموار گردید. خلاقیت‌های بی‌شمار در زمینه‌ی تدارك تجهیزات جنگی و لجستیكی ـ مانند ایجاد پل‌های خیبر و اروند رود ـ نقش ویژه‌ای در پیروزی عملیات‌ها ایفا نمود.

3. رشد باورهای دینی

رشد باورهای دینی در دوران دفاع مقدس بسیار چشمگیر بود. همه چیز ما در جبهه و پشت جبهه، رنگ و صبغه‌ی الهی به خود گرفته بود. میادین نبرد و سنگرهای رزمندگان، آكنده از حضور خدا و اهل بیت(علیهم السلام) بود. نیایش‌ها و شب زنده داری‌ها و توسل خالصانه‌ی رزمندگان و امت شهید پرور به ائمه‌ی معصومین(علیهم السلام) فضای كشور را به عطر ایمان و معنویت معطر كرده بود و روح عبودیت در مردم موج می‌زد؛ حتی بی‌تفاوت‌های جامعه در این فضای معنوی به خود آمده، تحول عمیق درونی در آن‌ها ایجاد شد.
خوشــا روزی كه گـرم جنگ بودیم
میـان رنگ‌ها بـــی‌‌رنگ بـودیـم
دل هركس شهــادت را طلب داشت
حدیث عشق و مستی را به لب داشت
خوشـا تنـهایــــی شب‌هـای سنگر
كـه دل بـود و تمــنا بـود و دلـبر

4. تولد تفكر بسیجی

تفكر بسیجی كه ایدئولوژی كارآمد دفاع مقدس بود، در مدرسه‌ی عشق امام راحل( رحمت الله علیه ) عینیت یافت و تربیت‌یافتگان این مدرسه، زیباترین حماسه‌ها را در تاریخ رقم زدند و امروز قداست و طهارت بسیج مرهون ایثار و شهادت‌طلبی‌های بسیجیان دوران دفاع مقدس است، كه هرگز نباید مورد مصرف سیاسی و صنفی قرار گیرد.
بعد از اشغال لانه‌ی جاسوسی امریكا در ایران توسط دانشجویان پیرو خط امام، حضرت امام در طی یك سخنرانی خطاب به اعضای ستاد مركزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فرمودند كه باید ارتش 20 میلیونی تشكیل شود. امام( رحمت الله علیه ) با اشاره به این مطلب كه«مملكت اسلامی همه‌اش باید نظامی باشد» و این كه «اگر كشوری 20 میلیون جوان دارد، باید 20 میلیون تفنگدار داشته باشد»، توجه فرماندهان سپاه را به این امر مهم معطوف داشتند.
به دنبال فرمان امام، در طی مدت كوتاهی حدود یك میلیون و دویست هزار نفر در سراسر كشور در واحدهای سپاه ثبت نام كردند،كه بعداً به چندین میلیون نفر رسید. این‌ها از اقشار مختلف مردم بوده و اغلب در جریان انقلاب آموزش‌هایی هم دیده بودند.
بعد از رهنمود امام، ستاد ویژه‌ای تحت عنوان واحد بسیج مستضعفین در سپاه به وجود آمد و امر آموزش و سازماندهی نیروهای مردمی را در سراسر ایران به طور ضربتی به عهده گرفت.
درباره‌ی نقش نیروهای مردمی، می‌توان گفت كه حضور آن‌ها در نیروهای منظم و نامنظم، به تقویت روحی و رزمی سپاهیان اسلام منجر ‌شد. به علاوه، آن‌ها در مسأله‌ی تغذیه و‌ تدارك جبهه، كندن سنگرهای انفرادی و اجتماعی، رساندن مهمات، ساختن پل، گشت زنی، كسب اطلاعات و تأمین نیاز انسانی جبهه‌ها، نقش عمده‌ای ایفا كردند. این نیروها در داخل شهرها نیز نقش مهمی در تهیه‌ی تداركات برای جبهه، مسایل مربوط به مبارزه با ضد انقلاب و مراكز فساد، و غیره داشتند. در قسمت‌های دیگر، نهادهایی در رابطه با جنگ به وجود آمدند؛ مثل ستاد بسیج اقتصادی، بنیاد امور جنگ زدگان، ستاد تداوم امداد به مناطق جنگی،‌ ستاد جنگ‌های نامنظم و غیره.

5. رشد فضایل اخلاقی و معنوی

از بركات دیگر دفاع مقدس، رشد فضایل اخلاقی و معنوی در افراد و تقویت ارزش‌های اجتماعی بود؛ به طوری‌كه همه‌ی اقشار ملت تحت تأثیر اخلاق رزمندگان و فضایل انسانی خانواده‌ی آنان قرار داشتند؛ به ویژه موقعی كه مراسم تشییع شهدا برگزار می‌شد، همگان شركت فعال داشته، از فضای معنوی آن بهره‌مند می‌شدند.
بسیار دیده‌ایم یادگاران عزیز جنگ را كه بر سوگ از دست دادن جبهه و جنگ سخت می‌گریند. گریه‌ی آنان در حسرت خونریزی و خشونت جنگ نیست، بلكه برای از دست رفتن آن فضای روحانی و معنوی است. بچه‌های جنگ در آن فضای معنوی به تصفیه و تزكیه می‌پرداختند و دل خود را به نور حق مصفا می‌كردند و به فرموده‌‌ی امام راحل( رحمت الله علیه ) راه صد ساله را یك شبه می‌پیمودند؛ بدان گونه كه «پیر میكده‌ی عشق» آن رزمنده‌ی سیزده ساله را رهبر خویش می‌خواند و در «نماز عشق خود» به او اقتدا می‌كند. این بُعد از جنگ، یكی از زیباترین ابعاد جنگ است، از این رو آشنایی با آن و زمینه‌ی ایجاد شناخت آن‌، نیاز مبرم جامعه خصوصاً جوانان است و این مستلزم عبور از سطح ملموس جنگ و نقب به بطن و حقیقت جنگ است.

6. تحول در صنایع دفاعی كشور

جنگ تحمیلی با توجه به نوپایی آن، نتایج بسیار با ارزش و مؤثری به همراه داشت. شرایط جنگی و فوق‌العاده‌ی كشور، فشارها و نیازها، یكی از بهترین فرصت‌ها برای رشد صنایع و واحدهای تولیدی كشور محسوب گردید و باعث شد جوانان متعهد، با خلاقیت و ابتكار دست به فعالیت‌های وسیعی جهت رفع نیازهای روزمره‌ی جامعه ـ خصوصاً جنگ تحمیلی ـ بزنند، كه در این میدان مبارزه، با حداقل سرمایه و امكانات دست به نوآوری‌های بزرگی زدند كه همین جرقه‌های كوچك و ناچیز در اوایل جنگ نضج پیدا كرد و امروز در دوران سازندگی، استمرار آن خلاقیت‌ها را در حركت‌های كلان اقتصادی و صنعتی به وضوح مشاهده می‌كنیم.
یكی از مهم‌ترین بركات جنگ، همین ابتكارات و نوآوری‌ها در جنگ بود كه باعث شد شعار زیبای نیاز ایرانی باید به دست ایرانی برطرف گردد، از حالت آرمانی به واقعیت تبدیل شود و اولین جرقه‌های امید در دل جوانان این مرز و بوم كه «می‌توان به خود متكی بود و كشوری مستقل داشت»، درخشیدن بگیرد.
معاملات تسلیحاتی در دنیای كنونی، معادلات خاصی دارد؛ به طوری كه كشور فروشنده با فروش تسلیحات به كشور خریدار، نوعی وابستگی نظامی را به خریدار تحمیل می‌كند و به گونه‌ای عمل می‌شود كه بدون كشور فروشنده، تسلیحات بدون استفاده باقی بماند. اگر به روابط تسلیحاتی كشورهای جهان سوم و خصوصاً كشورهای عربی خلیج فارس نگاه كنیم، به وضوح صحت این مطلب را می‌بینیم. تمام این كشورها با خرید تسلیحات، مجبور شده‌اند چندین پایگاه نظامی خود را به كشورهای فروشنده‌ی تسلیحات واگذار نمایند.
این وضعیت و استعمار نو، در ایرانِ پیش از انقلاب نیز حاكم بود و جالب این كه دشمنان انقلاب با همین پیش فرض، بعد از حمله‌ی رژیم بعث عراق به ایران اسلامی، به واسطه خارج شدن وابستگان نظامی خارجی، فكر می‌كردند تمام حركت‌های نظامی ایران راكد خواهد ماند و به زودی جمهوری اسلامی ایران شكست خواهد خورد.
به حول و قوه‌ی الهی و رهبری داهیانه‌ی حضرت امام( رحمت الله علیه ) و با رشادت و خلاقیت جوانان غیور و با ایمان این كشور، تحولات شگرفی رخ داد. بی‌شك می‌توان گفت اگر جنگ نبود، و كشور در محاصره‌ی اقتصادی و سیاسی دنیا قرار نمی‌گرفت، این پیشرفت‌های عظیم تسلیحاتی و نظامی در كشور حاصل نمی‌شد.

7. تزكیه‌ی نظام اداری كشور

یكی از بركات جنگ، تزكیه و پالایش نیروهای ضد انقلاب، به ویژه ستون پنجم، از نظام اداری كشور بود.
بدین طریق كه چون جنگ خارجی و اقدامات ستون پنجم داخلی به طور همزمان پیش می‌رفت، عوامل وابسته به دشمن خارجی، خواه ناخواه دست به اقداماتی زدند كه اگر چه باعث خسارت‌هایی شد، اما موجبات افشای آن‌ها و تصفیه‌ی ادارات را فراهم كرد.
اگر به اقدامات لیبرالیسم وابسته در معوق گذاشتن استخدام نیروهای انقلابی از یك سو،‌ و تعطیلی ادارات به بهانه‌ی پاكسازی از سوی دیگر توجه كنیم، می‌توانیم بفهمیم كه دشمن در حمله‌ی نظامی خارجی، تا چه میزان روی اقدامات ستون پنجم خود حساب می‌كرد. بروز جنگ،‌ هواداران راستین انقلاب را روی این نكته بیش‌تر حساس نمود و به رغم مقاومت لیبرال‌های وابسته، انقلاب را از گزند ستون پنجم حفظ كردند.

8. حضور داوطلبانه‌ی مردم در جبهه‌ها

رژیم عراق قصد داشت سه روزه به اهداف نظامی خود برسد. صدام قول داده بود كه سه روز پس از شروع حمله‌، در اهواز سخنرانی كند. شواهد چند روز اول جنگ نیز حاكی از احتمال وقوع این پیش بینی بود، اما اول از همه مردم دلاور خوزستان و دیگر استان‌های مرزی مانع از تحقق این امر شدند. مردم خوزستان كه صدام ماه‌ها تبلیغ كرده بود تا به خیال خود، آن‌ها را علیه جمهوری اسلامی بشوراند،‌ دلیرانه ایستادند و جنگیدند. سپس نیروهای مردمی به فرمان امام از سراسر كشور در جبهه‌ها حضور یافتند و مانع تجاوز و توسعه‌طلبی سران حزب بعث شدند.
عملیات‌های طریق القدس،‌ فتح المبین،‌ بیت المقدس،‌ رمضان و ... نبردهایی بود كه در آن مردمی بودن جنگ،‌ آشكار شد و حضور آنان همراه با پیروزی‌های بزرگی برای كشور ما همراه بود. احتیاجی به آمار و ارقام دال بر حضور خیل عظیم مردم در جبهه‌ها نیست. ما خود، شاهد اعزام داوطلبانه و چشمگیر مسلمانانی معتقد و كار آمد به میادین جنگ بودیم. آن‌ها جنگ را در بُعد اقتصادی تقویت كردند، و با صبر و استقامت خویش بر مصائب و مشكلات ناشی از جنگ فایق آمدند. حضور مردم در راه‌پیمایی‌ها و مراسم دعا و نیایش، ‌جمعه و جماعات،‌ رزمندگان و مسؤولان اداره‌ی جنگ را تشویق می‌كرد تا با صلابت به دفاع بپردازند. اما انگیزه‌های حضور گسترده‌ی مردم در جبهه عبارتند از:
الف. احساس تكلیف برای دفاع
یك مسلمان، انجام تكالیفی مثل جهاد را كه خداوند برایش مقرر كرده، واجب می‌داند و برای ادای آن حاضر است از همه چیز خود بگذرد. مردم ما و رزمندگان، شركت در جنگ را یك تكلیف شرعی، ملی و انقلابی می‌دانستند و با امام و رهبرشان همصدا بودند كه؛ «ما هدفمان این است كه تكلیفمان را عمل كنیم. ‌تكلیف ما این است كه از اسلام و ثغور آن صیانت كنیم. كشته شویم تكلیف را عمل كردیم،‌ بكشیم هم تكلیف را عمل كردیم.»
این انگیزه‌ی قوی مذهبی، نیرویی بود كه ملت ما را به عرصه‌ی مصاف با دشمنانش می‌كشاند.
ب. دفاع ازموجودیت اسلام و انقلاب اسلامی و حفظ تمامیت ارضی كشور
استكبار و ایادی‌اش با تحمیل جنگ، نابودی اسلام و موجودیت انقلاب اسلامی را هدف قرار داده بودند. مردم ما كه آگاه به این توطئه‌ی نظامی دشمنان بودند، با حضورشان در جبهه، مانع تحقق آن شدند. از سوی دیگر، آن‌ها مطلع بودند كه تا به حال هر جنگی كه در كشور ما درگرفته، منجر به تجزیه‌ی بخشی از خاك كشورمان شده است. برای نمونه، طی دو جنگ ایران و روس، شهرها و سرزمین‌هایی به اندازه‌ی نصف فعلی كشورمان از ایران جدا شد. اما این بار در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران با بینش بالای تاریخی خود، جلوی تجزیه‌ی ایران را گرفتند و تمامیت ارضی آن‌ را حفظ كردند.

9. سنجش ظرفیت دفاعی مردم

در هر فرهنگی، ذهنیت خاصی در مردم برای دفاع از میهن وجود دارد. بیش‌تر كشورها با برانگیختن احساسات ناسیونالیستی، سعی در بسیج نیروها برای دفاع از كشور دارند. تلاش برای حفظ موجودیت و زنده ماندن، و نیز استفاده از مفاهیمی چون مقابله با اهریمن و ظلمت،‌ راه‌های دیگری برای مقابله با تجاوز دشمن است. ولی در جنگ تحمیلی، فرهنگ‌های خاصی از دفاع به وجود آمد كه برآمده از ارزش‌های اسلامی بود. ارزش‌هایی چون جهاد،‌ شهادت‌طلبی، پیاده كردن حاكمیت الهی،‌ نفی سلطه‌ی كافران بر امور مسلمین، ولایت‌پذیری و ظلم‌ستیزی از جمله عناصر سازنده‌ی این فرهنگ بود و بنا به فرموده‌ی پیامبر(ص) كه «حب الوطن من الایمان» میهن دوستی با ایمان همسو می‌گردد.
این فرهنگ،‌ قدرت حماسی شگفت‌آور خود را در جنگ نشان داد و به رغم پشتیبانی همه‌‌ی قدرت‌های جهانی از نیروهای بعثی، 2800 روز دفاع غرور آفرین خود را پشت سر گذاشت و با سربلندی و پیروزی، تجربه‌ی موفقی در كارنامه‌ی كشور به ثبت رساند، كه ازگذشته تا كنون سابقه نداشته است.

10. نیروهای مردمی عشایری

عشایر، یكی از مهم‌ترین بخش‌های مردمی در جبهه‌های جنگ حق علیه باطل هستند. این مردم غیور و شجاع، همواره نقش خود را در لحظات حساس تاریخ ایفا كرده‌اند. در حال حاضر نیز نقش خود را به خوبی ایفا می‌كنند. بسیج عشایری طوایف ایران در صحنه‌های جنگ، با تمام قدرت ادامه داشت. تك تیراندازان هفتاد ساله‌ی عشایر در جنوب و غرب كشور كه در پشت سنگرهای داغ دشت و كوه نشسته‌ بودند، برنوهای خود را نشانه گرفته، بدون این كه حتی یك تیرشان به خطا رود، خالی سرخ بر پیشانی مزدوران بعثی می‌نشاندند.
مجموعه خصلت‌های عشایری ایلات ایران ـ یعنی آزادی، آزادگی، قداكاری و ایثار در راه ‌اسلام ـ همیشه نقشه‌های شوم استعمارگران و ایادی آن‌ها را نقش بر آب كرده است. عشایر به عنوان یك ركن قوی در حراست از مرزهای ایران، باید همواره مورد توجه باشند، و از همین رو حضرت امام در مورد عشایر فرمودند: «عشایر ذخایر انقلابند.»
نیروهای مردمی در همه‌ی صحنه‌ها ـ از روستا گرفته تا شهرهای كوچك و بزرگ ـ در كوه‌ها، كویرها و دشت‌ها و همه‌ی صحنه‌های نبرد حضور داشته، یار و یاور نیروهای نظامی بودند.

11. تجارب سیاسی

یكی از بركات دفاع مقدس، كسب تجارب سیاسی در حوزه‌های داخلی و خارجی است.
در جریان جنگ تجربه كردیم كه ما در دنیا تقریباً تنها هستیم و تنها پشتوانه‌ی ما، نیروهای مردمی دركشورهای مسلمان و مردم جهان می‌باشند، كه به دلیل سلطه‌ی رژیم‌های وابسته، دفاع فعال و عملی آن‌ها از انقلاب با مشكلات اساسی روبرو بود. ولی به رغم این مشكلات، نیروهای مردمی ملل منطقه كمك كردند.
یكی دیگر از تجارب سیاسی ما، ضرورت سازماندهی و تشكیلات بود. به هنگام حمله‌ی غافلگیرانه دشمن به 800 كیلومتر از مرزهای جنوب و غرب، ضرورت ایجاد سازماندهی و تشكیلات قوی نظامی و مردمی متناسب با ویژگی‌های انقلاب اسلامی مشخص شد.
ضرورت فعال شدن سیاست خارجی در زمان جنگ برای توسعه‌ی منابع قدرت انقلاب و به كار گرفتن امكانات در خارج از كشور، یكی دیگر از تجارب انقلاب اسلامی بود؛ به طوری كه اتخاذ دیپلماسی تماس با كشورهای برادر، دوست و حتی غیر متخاصم، یكی از حركت‌های وزارت خارجه‌ی جمهوری اسلامی را تشكیل می‌داد.
هماهنگی رسانه‌های گروهی با جنگ و ضرورت گزارش اخبار جنگ از كانال مشخص و مورد تأیید شورای عالی دفاع، یكی دیگر از تجارب سیاسی حاصل از جنگ بود.
تجربه‌ی دیگر ما، مبارزه‌ی فعال با ضد انقلاب داخلی توأم با نبرد گسترده علیه تجاوز خارجی بود. در شرایطی كه صدام امریكایی به ایران انقلابی تجاوز كرده بود، كلیه‌ی گروه‌های وابسته در كردستان، دیگر نمی‌توانستند انگیزه‌ای برای مقابله با حاكمیت انقلابی مردم و انقلاب اسلامی داشته باشند.

12. تجارب اقتصادی

یكی از بركات اقتصادی جنگ، شناخت و معنویت‌گرایی در بخش مایحتاج عمومی بود.
مدیریت انقلاب اسلامی با تكیه بر معنویت انقلاب، می‌توانست زمینه‌ی مساعدی برای حركت‌های بنیادی در ابعاد مختلف مورد نیاز خود به دست آورد. برای مثال، یكی از سنت‌های مردم ایران به دلیل تهاجمات مكرر بیگانگان و ایجاد قحطی در مراحل خاص تاریخی، سنت ذخیره سازی بود. این سنت در شرایط جنگی می‌توانست ضربه‌ی كاری بر اقتصاد انقلاب در شرایط جنگ بزند؛ چرا كه با هجوم مردم و خرید گسترده‌ی كالاهای ضروری و مورد نیاز، قحطی مصنوعی رخ می‌داد. امّا معنویت‌گرایی مردم به عنوان یكی از اساسی‌ترین ویژگی‌های انقلاب ما، مانع از ضربه‌‌پذیری اقتصاد انقلاب خصوصاً در زمان جنگ شد. هر چند كه قشر رفاه‌طلب جامعه‌ی ما دست از ذخیره‌ی مواد اولیه و مورد نیاز نكشیدند، ولی اكثریت مردم مسلمان ما مراعات شرایط سخت آن‌ روز را می‌كردند.
یكی دیگر از تجاربی كه در حوزه‌ی اقتصادی در شرایط جنگ كسب كردیم‌، توزیع عادلانه‌ی كالا بود.
توزیع عادلانه‌ی كالا می‌توانست مواد ضروری و مورد نیاز زندگی اكثریت مردم را با قیمت مناسب در اختیار آن‌ها قرار دهد و زمینه‌های نارضایتی عمومی را از بین ببرد؛ چرا كه محدودیت كالاهای مورد نیاز عامه و تقاضای بیش از حد مردم در شرایط جنگی، می‌توانست تورم سنگینی بر مردم محروم ما تحمیل كرده و زمینه‌های مانور ضد انقلاب را برای تاختن بر انقلابیون فراهم كند و مثل مگسی روی زخم‌های طبیعی یك انقلاب نشسته، فساد خویش را توسعه بخشند، تا شاید بتوانند منافع از دست رفته‌ی خود را تجدیدكنند. اساساً در جنگ‌های گسترده‌ی نظامی، آنقدر فشارهای اقتصادی و تورم شدید است كه نارضایتی‌های عمومی موجب تغییر مكرر دولت‌ها می‌شود. این بود كه توزیع عادلانه‌ی كالاهای ضروری و مورد نیاز عامه‌ی مردم، یكی از مهم‌ترین تجارب اقتصادی ما در شرایط جنگی بود. بر این اساس بود كه كالاهایی مانند بنزین، شكر و قند، برنج،‌ روغن و دیگر كالاهای ضروری و اساسی بر اساس سیستم‌های خاصی سهمیه بندی شد.
سومین تجربه‌ی اقتصادی حاصل از جنگ، ذخیره‌ی مواد اولیه و ضروری زندگی عامه‌ی مردم توسط بخش‌های مسؤول بود؛ چرا كه جنگ دراز مدت و مردمی ما نیاز مبرمی به این ذخیره سازی داشت؛ به طوری‌كه اگر مواد اولیه و ضروری زندگی عامه‌ی مردم برای سال‌هایی كه مردم در جنگ به سر می‌برند، به اندازه‌ی كافی ذخیره نشود، امكان مقاومت نیروهای مردمی درجنگ فرسایشی و در دراز مدت از بین می‌رود. این است كه برای حفظ موجودیت استقلال انقلاب، ضروری بود كه مدیریت انقلاب قدرت ذخیره‌ی كالاهای مورد نیاز و ضروری مردم و جنگ را تا چند سال بالا ببرد.
یكی دیگر از تجارب اقتصادی حاصل از جنگ، خارج كردن «بودجه» انقلاب از تكیه‌گاه نفتی آن بود. بودجه‌ی انقلاب تا حدود 75 درصد متكی به نفت بود؛ یعنی 75 درصد از منابع درآمد اقتصادی ما را نفت تشكیل می‌داد. با توجه به احتمال قوی بمباران منابع و تأسیسات اقتصادی از جمله منابع نفت، می‌بایست ضربه‌پذیری قدرت اقتصادی انقلاب در این زمینه كاهش می‌یافت، از این رو نیاز به این حركت انقلابی در زمان جنگ بسیار ملموس شد؛ به خصوص هنگامی كه تولیدات نفت ما به چیزی كم‌تر از سیصد هزار بشكه در روز رسید. بنابر این، لازم بود منابع تولید درآمد خود را توسعه بخشیده، بودجه‌ی انقلاب را از وابستگی شدید به نفت رها كنیم.
بر این اساس بود كه شهید رجایی اعلام نمود: «ما نفت را برای سوزاندن و استفاده‌های مادی نمی‌خواهیم، بلكه از آن در جهت مبارزه با امپریالیسم استفاده خواهیم كرد؛ چرا كه از نفت هم به عنوان سلاح می‌شود استفاده كرد.»
آن شهید بزرگوار در جایی دیگر می‌گوید: «من امیدوارم كه هر یك پیچی كه در نبودن درآمد نفت ساخته می‌شود، به اندازه‌ی یك كارخانه‌ی ذوب آهن در ساختن مردم كشور ما نقش داشته باشد.»
اگر انقلاب اسلامی و نیروهای مردمی ما بتوانند با مصرف كم‌تر و تولید بیش‌تر، بودجه‌ی خود را از وابستگی به نفت نجات دهند، با عدم صدور نفت می‌توانند ضربه‌ای اساسی به اقتصاد غرب وارد آورند، و حركتی اساسی در جهت بهبود اقتصاد مریض به ارث مانده بنمایند.
یكی دیگر از تجارب اقتصادی حاصل از جنگ «سیاست صرفه‌جویی در تمام زمینه‌ها بود». صرفه جویی و جلوگیری از خرج‌های غیر ضروری، زمینه‌ی مساعدتری برای مقاومت نیروهای خودی در عرصه‌ی اقتصادی با دشمن فراهم می‌كرد. سیاست صرفه‌جویی دولت در شرایط جنگ، توانست میلیاردها تومان به بودجه‌ی كشور كمك كند و كسری بودجه را تا حدودی كنترل نماید.
جلوگیری از ورود كالاهای غیر ضروری و مصرفی و لوكس و كنترل ذخیره‌های ارزی كشور و توسعه‌ی منابع درآمد دولت از طریق مالیات‌ها و تولیدات و صادرت، از جمله‌ی آن‌ها بود.
یكی دیگر از تجارب اقتصادی حاصل از جنگ، اتكا به قدرت مالی مردم در تمامی ابعاد مورد نیاز بود. از آن جا كه جنگ، امكانات یك انقلاب را به طور وسیعی می‌بلعد، برای مقاومت و پیروزی، انقلاب نیاز به تكیه گاه قوی مالی دارد، و از آن جایی كه یكی از ویژگی‌های انقلاب اسلامی، «مردمی» بودن آن است، ضرورت حضور فعال مردم در جریان جنگ در جبهه و پشت جبهه شدیداً مطرح شد. تكیه بر كمك‌های مردمی، چه به صورت نقدی ـ در حساب‌های مشخص شده و صندوق‌های سیار كمك به جبهه در نمازهای جمعه و اماكن عمومی ـ و چه به صورت جنس و تدارك جنگی، یكی دیگر از تجارب اقتصادی حاصل از جنگ بود.
در جریان جنگ، جمع‌آوری و هدایت كمك‌های مردمی به صورت جالبی تكامل پیدا كرده، از هرز رفتن كمك‌های جنسی مردم كاملاً جلوگیری شد. اگر صدام با گرفتن متجاوز از 60 میلیارد دلار از رژیم‌های مرتجع منطقه، نیازهای مالی اقتصاد وابسته‌ی خویش را تأمین كرد، انقلاب اسلامی با تكیه‌ی وسیع بر كمك‌های مردمی، توانست منبع قوی مالی تداركاتی را برای نبرد دراز مدت و مردمی خویش فراهم نماید.

13. تجارب نظامی

تجاوز رژیم امریكایی صدام به مرزهای جمهوری اسلامی، با انگیزه‌ی نابودی انقلاب اسلامی در منطقه‌ی حساس خاورمیانه، زمینه‌ی مساعد را برای انسجام و آبدیده شدن نیروهای نظامی ما فراهم كرد. اولین تجربه‌ی ما در این درگیری گسترده‌ی نظامی، لزوم هماهنگی بین كلیه‌ی نیروهای نظامی بود. حركت بر اساس این تجربه، موجب موفقیت‌های بیش‌تر نظامی می‌شد؛ به طوری كه متناسب با میزان هماهنگی نیروهای نظامی، پیروزی‌های نظامی افزایش می‌یافت.
یكی دیگر از تجارب ما، تكیه بر قدرت «ایمان» در نبرد با صدام بود. اساساً در پیروزی عملیات نظامی، عامل انسانی در میان سایر عوامل ـ یعنی قدرت آتش و قدرت تحرك واحدهای عملیاتی ـ نقش محوری داشت؛ خصوصاً كه حاكمیت ایمان مذهبی بر نیروهای انسانی موجب آن چنان قدرتی می‌شود كه قدرت سلاح را از محوریت ساقط می‌كند. بر این اساس بود كه در عمل، بسیج گسترده‌ی نیروهای مردمی و تسلیح و تشكیل آن‌ها برای تداوم یك جنگ طولانی و فرسایشی به كار گرفته شد، و این مهم‌ترین تجربه‌ی پیروزمند جنگ بود.
از تجارب نظامی دیگر ما، آموزش در حین عملیات،‌ جذب نیرو در جریان نبرد، و ‌شناسایی كادرهای مردمی و ارتقا‌ی آن‌ها و كادر سازی در حین عملیات پی در پی و طولانی ما بود.
تكوین مهندسی رزمی در جریان نبرد و مشخص شدن ضرورت‌های آن و به‌كار گرفتن تجارب كسب شده در حین عملیات و در عملیات بعدی، یكی دیگر از تجارب حاصل از جنگ بود. تجارب دقیق و ظریف ما در جنگ، توانست پیروزی‌های مراحل بعدی عملیات ما را بسیار آسان كند.
امیدواریم كه رزمندگان اسلامی در سپاه و ارتش و بسیج و سایر نیروهای نظامی و مردمی، تجارب حاصل از جنگ را خصوصاً در مسایل نظامی، جمع‌آوری و تدوین كنند، تا بتوان این دستاوردهای گرانقدر را در واحدهای آموزشی و تشكّل‌های نظامی به‌كار گرفت.

14. تجارب فرهنگی

مهم‌ترین تجارب فرهنگی در دوران دفاع مقدس، مهار فرهنگ سرمایه‌داری و رفاه‌طلبی و ترویج فرهنگ زهد و ساده‌زیستی بود؛ چرا كه بستر فرهنگی مبارزه با دشمن بر اساس تعالیم اسلام، زهد و قناعت و ساده‌زیستی است. امام راحل( رحمت الله علیه ) نیز به شدت مراقب نفوذ تفكر سرمایه‌داری در بدنه‌ی نظام و دفاع مقدس بودند، كه در تعبیری زیبا فرمودند: «آنان كه رفاه‌طلبی با مبارزه را قابل جمع می‌دانند، آب در هاون می‌كوبند و با الفبای مبارزه بیگانه‌اند.»
افسوس كه بعد از دفاع مقدس این فرهنگ زیبا كه می‌توانست بستر سازندگی كشور هم باشد، مورد آماج دنیاخواهی سرمایه‌داران و مدیران رفاه‌طلب قرار گرفت و اكنون اثری از آن باقی نیست.

15. تحكیم وحدت ملی

از بركات مهم دفاع مقدس، تحكیم وحدت ملی بین آحاد ملت به ویژه گروه‌ها و احزاب سیاسی كشور بود؛ به طوری‌كه همگان منافع حزبی و صنفی خود را در خدمت مصالح نظام و امنیت كشور قرار داده بودند.
آن چه كه توانست به انقلاب اسلامی ما مصونیت لازم را ببخشد، بركات و اثرات مثبت جنگ تحمیلی بود، كه خداوند در سایه‌ی رهبری حكیمانه و خردمندانه‌ی امام( رحمت الله علیه ) به مردم ایران ارزانی داشت و درحقیقت،‌ هشت سال جنگ حق، بیمه‌ای بودكه باید پرداخت می‌شد تا انقلاب اسلامی در مسیر اسلام ناب محمدی پایدار بماند و الحق خون بهای تمامی شهدای جنگ تحمیلی، تداوم و استمرار حركت اصیل انقلاب اسلامی بود؛ چنان كه امام( رحمت الله علیه ) در خصوص جنگ می‌فرمایند: «هر روز ما در جنگ‌ بركتی داشته‌ایم كه در همه‌ی صحنه‌ها از آن بهره جسته‌ایم. ما انقلابمان را در جنگ صادر نموده‌ایم؛ ما مظلومیت خویش و ستم متجاوزان را در جنگ ثابت نموده‌ایم؛ ما در جنگ پرده از چهره‌ی تزویر جهان خواران كنار زدیم؛ ما در جنگ، دوستان و دشمنانمان را شناختیم؛‌ ما در جنگ ابهت دو ابر قدرت شرق و غرب را شكستیم؛‌ ما در جنگ ریشه‌های انقلاب پربار اسلامی‌مان را محكم كردیم؛ ما در جنگ حس برادری و وطن دوستی را در نهاد یكایك مردممان بارور كردیم؛ ما در جنگ به مردم جهان و خصوصاً مردم منطقه نشان دادیم كه علیه تمامی قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها سالیان سال می‌توان مبارزه كرد؛ و از همه‌ی این‌ها مهم‌تر، استمرار روح اسلام انقلابی، در پرتو جنگ تحقق یافت.»
منبع: پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس


::
:: مرتبط با: شهدا ودفاع مقدس ,
:: برچسب‌ها: دفاع مقدس ,
نویسنده : حمدالله مرادی
تاریخ : شنبه 30 شهریور 1392
سرود ها و نوا های دفاع مقدس
سرود ها و نوا های دفاع مقدس
ردیف

موضوع

پخش اجرا

حجم
(KB)

زمان
1 کاروان شهید...
2,905 0:05:33
2 کجایید ای شهیدان خدایی...
6,786 0:14:29
3 مادر برام قصه بگو
826 0:06:39
4 خرمشهر ای شهر دلیران
743 0:05:58
5 سمفونی خرمشهر
963 0:08:12
6 ای بسیج ای سرفرازان افتخار میهنید
503 0:04:01
7 شهادتت مبارک ای ...
825 0:06:38
8 شهیدم من به کام خود رسیدم من
943 0:07:37
9 آرزومندان به پا خیزید
1.242 0:13:38
10 ای فروغ ایزدی
333 0:03:35
11 ای دشت شهیدان کرب و بلا خوزستان
972 0:10:38
12 قافله سالار
1.435 0:15:44
13 ای کاش در دل ذره ای شور و نوا بود
649 0:07:04
14 جاده و اسب محیاست بیا تا برویم
667 0:07:17
15 شب است و سکوت است و ماه است و من
943 0:10:19
16 از خون پاک لاله رویان هویزه
1.327 0:14:33
17 ای برادر که در سنگری
1.492 0:16:23
18 به پا ایا دلاوران به سوی جبهه شد روان سپاه مهدی
782 0:08:33
19 ز غم پر کرده ساقی جانم امشب
712 0:07:46
20 ای مهدی صاحب زمان آماده ایم آمماده ایم
1.053 0:08:30
21 مارش عملیات
522 0:04:24
22 ای لشگر صاحب زمان  آماده باش آماده باش
806 0:06:50
23 ای لشگر حسینی، تا کربلا رسیدن، یک یاحسین دیگر
377 0:03:10
24 کربلا کربلا   ما داریم می آییم
430 0:03:38
25 رو به سوی کعبه ی دل ها کنید
828 0:07:01
26 چنگ دل آهنگ دل کش می زند
477 0:04:01
27 ممد نبودی ببینی شهر آزاد گشته
321 0:02:41
28 یاران چه غریبانه   رفتند و از این خانه
1.453 0:12:21
29 ای که می دارید فرمان خمینی را مطاع
788 0:06:41
30 شهید علمدار
830 0:07:02
31 ذوق و شوق نینوا کرده دلم
1.789 0:15:13
32 سرزمین نینوا یادش بخیر
605 0:05:07
33 ای جان نثاران، حسین یارتان
252 0:02:06
34 امری نما روح خدا، ما بفرمانیم
528 0:04:28
35 سوی دیار عاشقان رو به خدا می رویم
800 0:06:47
36 شیر مردان خدا کرب و بلا در انتظار است
480 0:04:03
37 بر پا مردان خدا، همّت کنید
688 0:05:49
38 کاروان الهی بر پا    تازه شد نهضت عاشورا
838 0:07:06
39 سرباز سرافرازم من   سر بر کف و جانبازم من
557 0:04:42
40 بهر آزادی قدس از کربلا باید گذشت
421 0:03:33
41 ای کاروان که می روی شکسته دل به کربلا
930 0:07:53
42 لاله ی خونین من ای تازه جوانم  شهید
1.007 0:08:33
43 ای از سفر برگشتگان، کو شهیدان ما
645 0:05:27
44 سبکبالان خرامیدند و رفتند
383 0:03:13
45 وای خداوندا منم حیران غمینم (سبک دشتی)
593 0:05:01
46 ای به امید کسان خفته زخود یاد آرید
666 0:02:49
47 حمله ور شد ارتش خلق ایران
684 0:04:04
48 ممد نبودی ببینی
638 0:02:43
49 از خون جوانان وطن لاله دمیده
472 0:01:57

برای دانلود سروده های دفاع مقدس، روی آیکون  کلیک راست نموده
و  گزینه ...Save Target As را انتخاب نمایید.::
:: مرتبط با: شهدا ودفاع مقدس ,
:: برچسب‌ها: سرود ها و نوا های دفاع مقدس ,
نویسنده : حمدالله مرادی
تاریخ : جمعه 29 شهریور 1392
یاد باد آن روزگاران ... (اشعار)

یاد باد آن روزگاران ... (اشعار)

مثنوی شرمساری


شب است و سكوت است و ماه است و من             فغان و غم اشك و آه است و من


شب و خلوت و بغض نشكفته‌ام                 شب و مثنوی‌های ناگفته‌ام


شب و ناله‌های نهان در گلو                 شب و ماندن استخوان در گلو


من امشب خبر می‌كنم درد را            كه آتش زند این دل سرد را


بگو بشكفد بغض پنهان من                كه گل سرزند از گریبان من


مرا كشت خاموشی ناله‌ها            دریغ از فراموشی لاله‌ها


كجا رفت تأثیر سوز و دعا؟                كجایند مردان بی‌ادّعا؟


كجایند شور‌آفرینان عشق؟                علمدار مردان میدان عشق


كجایند مستان جام الست؟                    دلیران عاشق، شهیدان مست


همانان كه از وادی دیگرند                    همانان كه گمنام و نام‌آورند


هلا، پیر هشیار درد آشنا!                    بریز از می صبر، در جام ما

 
من از شرمساران روی توام                    ز دُردی كشان سبوی توام

 
غرورم نمی‌خواست این سان مرا                پریشان و سر در گریبان مرا


غرورم نمی‌دید این روز را                        چنان ناله‌های جگر‌سوز را


غرورم برای خدا بود و عشق                         پل محكمی بین ما بود و عشق


نه، این دل سزاوار ماندن نبود                    سزاوار ماندن، دل من نبود


من از انتهای جنون آمدم                    من از زیر باران خون آمدم


از آن‌جا كه پرواز یعنی خدا                  سرانجام و آغاز یعنی خدا


هلا، دین‌فروشان دنیا‌پرست!                        سكوت شما پشت ما را شكست


چرا ره نبستید بر دشنه‌ها؟                 ندادید آبی به لب تشنه‌ها


نرفتید گامی به فرمان عشق                 نبردید راهی به میدان عشق


اگر داغ دین بر جبین می‌زنید                        چرا دشنه بر پشت دین می‌زنید؟


خموشید و آتش به جان می‌زنید            زبونید و زخم زبان می‌زنید


كنون صبر باید بر این داغ‌ها                    كه پر گل شود كوچه‌ها، باغ‌ها


شب است و سكوت است و ماه است و من...سایت امتداد به نقل از وبلاگ علی رضا قزوه

این کیست ...

این کیست که سیمای حسینی دارد

در کف علم فتح حنینی دارد

از هاله رویش رخ مهتاب خجل

عشق است، ولی نام خمینی دارد

کتاب شهید شاعر

شعر شهید

امشب از دل من شكایت می كنم
عشق را با غم روایت می كنم

ساقیا ! ای من فدای دست تو
ده شرابی تا شوم سرمست تو

ساقیا! خواهم شراب ناب ناب
تا كند هر ذره ام را آفتاب

سالها می را نمودم جستجو
تا شدم یك لحظه [با] او روبرو

اندر آن ظلمت سرای پر پلید
ناگهان جام می ساقی رسید

شور عشقش در دلم شد منجلی
باده را دیدم بگفتم یا علی(ع)

سرکشیدم باده را من بر ملا
تا شوم عازم به دشت كربلا

خون زدست و پیكرم فواره كرد
عشق «هو» آخر مرا صد پاره كرد

«شاهدی» و آن «غلامی» ناز من
شد انیسم با «حسن» همراز من

«صابرم» غرق احسان توأم
ریزه خوار سفره نام توأم

پسر قله پامیر

خبر از كوه فروریخته جنگل می گفت

خون و آتش به هم آمیخته، جنگل می گفت

دره در دره سر شانۀ جنگل خورشید

می رود می رود از خانۀ جنگل خورشید

سیل در همهمۀ رود به خود می پیچد

دره یك لحظه نیاسود به خود می پیچد

پشت پامیر ز سنگینی اندوه شكست

غم بزرگ است گمانم كمر كوه شكست

سرور قافله آن قله نشین كرده سفر

و كهنسال سپیدار زمین كرده سفر

چه سبكبال چه بی باك از اینجا می رفت

آفتابی كه سر شانۀ دریا می رفت

شیر مردا سفر عشق مبارك باشد

عاشقا بال و پر عشق مبارك باشد

وای از این روز، چه روزی است چه بد می گذرد

ناجوان مردی ایام ز حد می گذرد

دل ز خون پر شده احوال جگر برهم شد

ماتم آمد به سر ماتم و غم در غم شد

هر كجا پارۀ از پیكر او جلوه گر است

قدم اندر قدم همسنگر او جلوه گر است

سر اگر رفت ولی سنگر او پا بر جاست

قدم اندر قدم همسنگر او پا بر جاست

كوه ها قصه نویس دل دریا نوشش

دشت ها مرثیه سازان لب خاموشش

به عقابی كه ز صیاد نترسید سلام

به درختی كه به هر باد نلرزید سلام

***

 

لحظه ای سر نگذارد به زمین هندوكش

ایستاده است سرافرازترین هندوكش

چشم بد دور از این قوم كه روئینه تنند

نامداران كمر بسته و دشمن شكنند

سنگ و ریگی كه در این بادیه آتش خیز است 

دشت و كهسار كهن قلعه سیاوش خیز است

***

پایمردی اگر افتاد كه بر می خیزد

بعد افتادن فریاد كه بر می خیزد

 هر كه با عشق نجوشید به دارش بزنید

هر كه با ماست به شمشیر عیارش بزنید

هر كه شمشیر به نانی بدهد مرگش باد

غیرتش را به فلانی بدهد مرگش باد

نكند زینت دیوار شود خنجرتان

نكند طعمۀ زنگار شود خنجرتان

بیشه از عربدۀ شیر مبادا خالی

وز درخشیدن شمشیر مبادا خالی

قد شمشیر شما تا به ابد خم نشود

سایۀ تیغ شما از سر ما كم نشود

از پس گردنه شمشیر فرو می آید

پسر قلۀ پامیر فرو می آید

بعد او هر چه درخت است به پا می خیزد

كوه پامیر به خون خواهی ما می خیزد

 آصف رحمانی

 مام میهن بی پسر شد

کوه بابا بی پدر شد تا که رفتی تو

مام میهن بی پسر شد تا که رفتی تو

ای شکوه شانه های سبز هندوکش

آفتابی در بدر شد تا که رفتی تو

روح جنگل، تک درخت تا همیشه سبز

ایستادن بی ثمر شد تا که رفتی تو

ای سرا پا پیچ و خم هایی نشاط انگیز

سرزمینم مختصر شد تا که رفتی تو

در تو، پیدا بود و پنهان- سرزمین من

اضطرابم بیشتر شد تا که رفتی تو

کرد خون چشم تو رنگین غروبی را

شام دیجوری بدر شد تا که رفتی تو

ای تمام آزادگی و عشق، چشم من

از تبسم بر حذر شد، تا که رفتی تو

محمد یعقوبی

 ::
:: مرتبط با: شهدا ودفاع مقدس ,
نویسنده : حمدالله مرادی
تاریخ : جمعه 29 شهریور 1392
دانلود فایل های صوتی مراسم هفتگی هیئت اباصالح(عج)27شهریور92
دانلود فایل های صوتی مراسم هفتگی هیئت اباصالح(عج)27شهریور92
********************************

سخنرانی حجت الاسلام خلجی:: ادامه مطلب
:: مرتبط با: مراسمات هیئت اباصالح المهدی(عج) ,
نویسنده : حمدالله مرادی
تاریخ : پنجشنبه 28 شهریور 1392
تصاویری از مراسم هفتگی هیئت اباصالح(عج)
مراسم هفتگی مورخه27شهریور92 ،در محل دائمی هیئت اباصالح المهدی(عج)برگزارشد
سخنران مراسم حجت الاسلام خلجی در خصوص اهمیت یادگیری احکام ومسائل شرعی  بحث شد و در ادامه با مداحی مداحان هیئت مراسم پیگیری شد.
مهدی شجاعی خرمدره
حجت الاسلام خلجی

:: ادامه مطلب
:: مرتبط با: مراسمات هیئت اباصالح المهدی(عج) ,
نویسنده : حمدالله مرادی
تاریخ : پنجشنبه 28 شهریور 1392
زندگی نامه شهریار شاعر

زندگی نامه شهریار شاعرنام: سیدمحمدحسین بهجت شهریار تبریزی
نام پدر: حاج میراقا خشکنابی
تخلص: شهریار
تولد و وفات: (۱۲۸۵ - ۱۳۶۷) شمسی
محل تولد: ایران - آذربایجان‌شرقی - تبریز
شهرت علمی و فرهنگی: شاعر
سید محمدحسین بهجت تبریزی (۱۲۸۵ تا ۲۷ شهریور ۱۳۶۷) متخلص به شهریار (قبل از آن بهجت) شاعر ایرانی بود که شعرهایی به زبان‌های فارسی و ترکی آذربایجانی داشت. از شعرهای معروف او می‌توان از «علی ای همای رحمت» و «آمدی جانم به قربانت» به فارسی و «حیدر بابایه سلام» (به معنی سلام بر حیدر بابا) به ترکی آذربایجانی اشاره کرد.
شهریار پس از انقلاب ایران، شعرهایی نیز در مدح نظام جمهوری اسلامی و مسئولین آن، از جمله آیت‌الله خمینی و آیت‌الله خامنه‌ای و نیز اکبر هاشمی رفسنجانی (انتشار پس از مرگ شهریار)، داشته است.
 

زندگی:

شهریار در سال ۱۲۸۵ در روستای خشگناب در بخش قره‌چمن آذربایجان ایران در اطراف تبریز متولد شد. پدرش حاج میر آقا خشگنابی بود که در تبریز وکیل بود. پس از پایان سیکل اول متوسطه در تبریز در سال ۱۳۰۰ برای ادامهٔ تحصیل از تبریز به تهران رفت و در مدرسهٔ دارالفنون (تا ۱۳۰۳) و پس از آن در رشتهٔ پزشکی ادامهٔ تحصیل داد. قبل از گرفتن مدرک دکتری «به علل عشقی و ناراحتی خیال و پیش‌آمدهای دیگر» ترک تحصیل کرد (زاهدی ۱۳۳۷، ص ۵۹). پس از سفری چهارساله به خراسان به منظور کار در ادارهٔ ثبت اسناد مشهد و نیشابور، شهریار به تهران برگشت و در سال ۱۳۱۵ در بانک کشاورزی استخدام شد و پس از مدتی به تبریز منتقل شد.
در تهران از سال ۱۳۰۷ تا ۱۳۰۹ به جلسات احضار روح می‌رفت (زاهدی، ص ۶۱). در ۱۳۱۹ درویش شد و قرار بود که «خرقه بگیرد و جانشین پیر بشود» (زاهدی، ص ۶۲) ولی به علت شهودی که برایش پیش آمد از این مسیر منصرف شد و در بسیاری از عادات خود تغییر داد، از جمله سه‌تار را که تا آن زمان می‌نواخت کنار گذاشت و مواد مخدر را که حدود سی سال به آن معتاد بوده است ترک کرد (زاهدی، ص ۶۲) و بیشتر به قرآن خواندن و عبادت مشغول شد. حال متفاوت شهریار تا حدود سال ۱۳۳۱ ادامه یافت.
شهریار در روزهای آخر عمر به دلیل بیماری در بیمارستان مهر تهران بستری شد و پس از مرگ در ۱۳۶۷، در مقبرةالشعرا در تبریز دفن شد.
شهریار دو دختر به نام‌های شهرزاد و مریم و یک پسر به نام هادی داشت.(1)
نامگذاری خیابان ها، سالن ها، پارك ها و اماكن عمومی به نام شهریار در كشورهای ماورای قفقاز:
 

***

استاد سخن معاصر، شهریار بیش از 28 هزار بیت شعر به زبان فارسی و در حدود سه هزار بیت به زبان تركی آذری سروده است. شهرت شهریار مرزهای داخلی كشورمان ایران را در نوردیده و اكنون در اغلب كشورهای جهان شخصیتی شناخته شده است به طوری كه اكنون در جماهیر ماورای قفقاز و آسیای مركزی خیابان ها، سالن های نمایش، پارك ها و دیگر اماكن عمومی به نام شهریار نام گذاری می شوند و در حال حاضر منظومه حیدربابایه سلام در اكثر دانشگاه های جهان از جمله دانشگاه كلمبیا در ایالات متحده آمریكا مورد بحث رساله دكترا قرار گرفته است و برخی از موسیقیدانان همانند هاژاك آهنگساز معروف ارمنستان، آهنگ جالبی برای آن ساخته است.
 

***

شهریار در اشعار دیگر شعرا:

هـ . ا. سایه

ترانه غزل دلكشم مگر نشنفتی
كه رام من نشدی آخر ای غزال دمیده
خموش سایه كه شعر تو را دگر نپسندم
كه دوش گوش دلم شعر شهریار شنید
 

***
نیما یوشیج

رازی ست كه آن نگار می داند چیست
رنجی است كه روزگار می داند چیست
آنی كه چو غنچه در گلو خونم از اوست
من دانم و شهریار می داند چیست
 

***
مفتون امینی

چون دل مفتون ترا مشكل به دست آورده است
كی رها می سازدت اینگونه آسان شهریار
اولین استاد شعر و آخرین سلطان عشق
هر كجا نام تو در آغاز و پایان شهریار
 

***
پژمان بختیاری

زین شهر مردپرور و زین شهر عشق زای
برخیزد ْآنچه مایة غرور و وقار ماست
گه شهریار پرورد این شهر، گاه شمس
كز نامشان تفاخر ملك و دیار ماست
 

***
مهرداد اوستا

شعر همان عشق كه با شهریار
كرد سرافرازی و نام آوری
شعر همان فتنه و آذرم و راز
كز نگه دوست كند دلیری
 

***
بیژن ترقی


به شهریار بگو شهریار می آید
دوباره بخت ترا در كنار می آید
بگو كه عرصة شعر و ادب بپیرایند
كه از سواد دل آن شهسوار می آید
 

***
فریدون توللی

ای شهریار نغمه كه با چتر زرفشان
دستانسرای عشق و خداوند چامه ای
از من ترا به طبع گرانمایه، صد درود
ز آنرو، كه در بسیط سخنی، پیش جامه ای
 

***
مهدی اخوان ثالث

شهریارا تو همان دلبر و دلدار عزیزی
نازنینا، تو همان پاك ترین پرتو جامی
ای برای تو بمیرم، كه تو تب كردة عشقی
ای بلای تو بجانم، كه تو جانی و جهانی
 

***
فریدون مشیری

در نیمه های قرن بشر سوزان
اشك مجسمی بود، در چشم روزگار
جان مایة محبت و رقت
ایوای شهریار
 

***
عمران صلاحی

شهریار حزن بودی، خانه ات بیت الحزن
پادشاه قلعة خاموش روح خویشتن
شهر ویرانی سراسر خانه هایش سوخته
بادهای در به در چرخان و بر در حلقه زن
 

***
غزال و غزل

امشب از دولت می دفع ملالی كردیم
این هم از عُمر شبی بود كه حالی كردیم
ما كجا و شب میخانه خدایا چه عجب
كز گرفتاری ایام مجالی كردیم
تیر از غمزة ساقی، سپر از جام شراب
با كماندار فلك جنگ و جدالی كردیم
غم به روئین تنی جام می انداخت سپر
غم مگو عربده با رستم زالی كردیم
باری از تلخی ایام به شور و مستی
شكوه با شاهد شیرین خط و خالی كردیم
نیمی از رخ بنمود و خمی از ابرویی
وسط ماه تماشای هلالی كردیم
روزة هجر شكستیم و هلال ابرویی
منظر افروز شب عید وصالی كردیم
بر گل عارض از آن زلف طلایی فامش
یاد پروانة زرین پر و بالی كردیم
مكتب عشق بماناد و سیه حجره غم
كه در او بود اگر كسب كمالی كردیم
چشم بودیم چومه شب همه شب تا چون صبح
سینه آئینة خورشید جمالی كردیم
عشق اگر عمر نه پیوست بزلف ساقی
غالب آنست كه خوابی و خیالی كردیم
شهریار غزلم خوانده غزالی وحشی
بد نشد با غزلی سید غزالی كردیم
 

***
غزال و غزل

شعر:شهریار
چئویرن: م ـ سیدزاده
بو گئجه باده ایله دفع ملال ائیله میشم،
عؤمرون بیر گئجه سینده بئله حال ائیله میشم.
بیز هارا، تار هارا، یا رب، گئجه مئیخانه هارا؟
اونودوب دردی بو ایّامدا مجال ائیله میشم.
ساقی نین غمزه سی اوخ، مئی جامی اولموش سپریم،
فلكین جؤورو ایله جنگ و جدال ائیله میشم.
مئی دمیر تك ائله ییب جانیمی، غمله ووروشوم،
غم دئمه، دوشمنیمی روستم زال ائیله میشم.
آجی ایامی شیرین ائتمگه سرخوش دولانیب،
كؤنلومو ایندی اسیر خط و خال ائیله میش.
گؤرموشم من اوزونون یاری سینی، تك قاشینی،
ای اوزونده نئجه گؤر سئیر هلال ائیله میش.
گئتمیش هیجران اوروجو گؤرجك هلال قاشلارینی،
بایرام اولموش بو گؤروش عزم و وصال ائیله میشم.
گؤرموشم اوزده او زرّین تئلی پروانه كیمی،
یانمیشام اودلارا، ترك پروبال ائیله میشم.
عشق درسی منه اؤیرتسه ده هیجران غمینی،
عشقه دوشمكله بئله كسب كمال ائیله میشم.
یاتماییب صوبحه كیمی من گئجه گون اوزلو یارین،
سینه سی گوزگوم اولوب، سئیر جمال ائیله میشم.
ساقی نین زلفونه عشق باغلاماسا عؤمرو اگر،
من بئله درك ائله ییب، بؤیله خیال ائیله میشم.
شهریارا غزل ائتمیش منی جئیران، گؤزلیم،
گؤر غزل ایله نئجه صید غزال ائیله میشم
 

پی نوشت:
 

1-منبع:
• زاهدی، لطف‌الله، «بیوگرافی استاد شهریار»، ۱۳۳۷، مندرج در دیوان شهریار، جلد اول، چاپ دهم، تهران: انتشارات نگاه و تبریز: انتشارات زرین، صص ۵۱ تا ۶۸.
• زهری، علی، «به جای مقدمه»، مندرج در دیوان شهریار، جلد اول، چاپ دهم، تهران: انتشارات نگاه و تبریز: انتشارات زرین، صص ۳۷ تا ۴۰.
• مرتضوی، منوچهر، «مقدمه»، تیر ۱۳۴۷، مندرج در دیوان شهریار، جلد اول، چاپ دهم، تهران: انتشارات نگاه و تبریز: انتشارات زرین، صص ۲۳ تا ۳۲.
 

منبع: سوره مهر

 


::
:: مرتبط با: اندیشه های ماندنی ,
نویسنده : حمدالله مرادی
تاریخ : پنجشنبه 28 شهریور 1392
پیامک ( اس ام اس ) میلاد امام رضا (ع)
 طلوع زیباى شمس الشموس از مشرق كرامت و رأفت مبارك!

میلاد هشتمین امام، هفتمین قبله و دهمین کشتی نجات، آقا امام رضا (علیه السّلام) بر شما مبارکباد.


ولادت باسعادت سلطان، امیر و ولی نعمت تمام ایرانیان، حضرت رضا (علیه السّلام) مبارک.


میلاد عالم آل محمد، هشتمین حجت سرمد، نگین درخشان وطن، السلطان ابا الحسن، حضرت رضا (علیه السّلام) مبارک باد.


میلاد شمس الشموس، خسرو اقلیم طوس، شاه انیس النفوس، برشما و خانواده ی گرامیتان، تبریک و تهنیت.


میلاد هشتمین اختر تابناك آسمان امامت و ولایت بر عاشقان طریقش مبارك باد.


سلام بر سلطان خراسان؛ او که غبار قدمگاهش، سرمه دیدگان ماست.


میلاد على بن موسى الرضا، مأواى دل‏شكستگان و تكیه‏گاه درماندگان، بر دلدادگان بارگاه و حریمش مبارك باد!


شمع جمع شاپرکهایی رضا
ای کلید ساده مشکل گشا
آن گل زیبا گل خوشبو تویی
ای رضا جان، ضامن آهو تویی
با نگاهت چون کبوتر کن، مرا
تا بگیرم اوج، خوشحال و رها


ای پسر فاطمه، نور هدی
سبزترین باغ بهار خدا
با تو دل از غصه رها می شود
پاکتر از آینه ها می شود
ای گل گلزار خدا، یا رضا
آینه ی قبله نما یا رضا


السلام ای حضرت سلطان عشق
یا علی موسی الرضا ای جان عشق
السلام ای بهر عاشق سرنوشت
السلام ای تربتت باغ بهشت


از عرش سلام سرمدی آوردند
آیینه ی حُسن سرمدی آوردند
با آمدن رضا (ع) از باغ بهشت
یک دسته گل محمدی آوردند
میلاد نور مبارک


به گوش دل ندا آمد، که یار دلربا آمد
به درد ما دوا آمد، رضا آمد، رضا(ع) آمد
خدا داد آنچه را وعده،‌ بشد در ماه ذیقعده
که آمد بهترین بنده، رضا آمد ، رضا آمد


نقاره ها ز اوج مناره وزیده اند
مردم صدای آمدنت را شنیده اند
زیباتر از همیشه شده آستان تو
آقا! چقدر ریسه برایت کشیده اند
ولادت هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت، آقا امام رضا (علیه السلام) مبارکباد.


حریمت قبله ی جانم
بود حب تو ایمانم
تو را هر لحظه می خوانم
رضا جانم، رضا جانم
منم مست ولای تو
گدایم من گدای تو
نهادم سر به پای تو
رضا جانم، رضا جانم
میلاد نور مبارک


شمع جمع شاپرکهایی رضا
ای کلید ساده مشکل گشا
آن گل زیبا گل خوشبو تویی
ای رضا جان، ضامن آهو تویی
با نگاهت چون کبوتر کن، مرا
تا بگیرم اوج، خوشحال و رها


هر چند حال و روز زمین و زمان بد است
یک تکه از بهشت در آغوش مشهد است
حتی اگر به آخر خط هم رسیده ای
آنجا برای عشق شروعی مجدد است


با نام رضا به سینه ها گل بزنید
، با اشك به بارگاه او پل بزنید،
فرمود كه هر زمان گرفتار شدید
بردامن ما دست توسل بزنید


ساقی امشب راحت جان می دهد
هر چه خواهی از کرم آن میدهد
گردش چرخ فلک بر کام ماست
حاجتت شاه خراسان می دهد


هر کی دلش اسیره سلطان عالمینه
کوی امام هشتم شیش گوشه ی حسینه
گل رنگ و بوی خود را زان بی قرینه دارد
شهر رضا صفای شهر مدینه دارد


بیــــا ای دوست ما را مفتخر کن
رهت دور است آن را مختصر کن
دل من خاک نیشــابوری تـوست
کـــرم فرما و از این دل گـذر کن!


من هم یه خطا کارم
اما با اینکه گنه کارم
در روز جزا شادم
از اینکه رضا دارم


سلطان سریر ارتضا ما را بس
فرزند علی مرتضی ما را بس
در روز جزا که مزد اعمال دهند
پاداش غلامی رضا ما را بس

***

سالها تاریخ شمسی گشت و گشت
شادمان شد تا شنید این سرگذشت
روز میلاد امام هشتم است
هشت هشت جمعه هشتاد و هشت
 


::
:: مرتبط با: اس ام اس ,
نویسنده : حمدالله مرادی
تاریخ : دوشنبه 25 شهریور 1392
توصیه‌هایی از مرحوم آیة الله العظمی بهجت در باب زیارت امام رضا علیه السلام

1- زیارت شما قلبی باشد. در موقع ورود اذن دخول بخواهید، اگر حال داشتید به حرم بروید. هنگامی که از حضرت رضا علیه السلام اذن دخول می‌طلبید و می‌گویید:

«أأدخل یا حجة الله: ای حجت خدا، آیا وارد شوم؟»

به قلبتان مراجعه کنید و ببینید آیا تحولی در آن به وجود آمده و تغییر یافته است یا نه؟ اگر تغییر حال در شما بود، حضرت علیه السلام به شما اجازه داده است. اذن دخول حضرت سیدالشهداء علیه السلام گریه است، اگر اشک آمد امام حسین علیه السلام اذن دخول داده‌اند و وارد شوید.

اگر حال داشتید به حرم وارد شوید. اگر هیچ تغییری در دل شما به وجود نیامد و دیدید حالتان مساعد نیست، بهتر است به کار مستحبی دیگری بپردازید. سه روز روزه بگیرید و غسل کنید و بعد به حرم بروید و دوباره از حضرت اجازه ورود بخواهید.

2- زیارت امام رضا علیه السلام از زیارت امام حسین علیه السلام بالاتر است، چرا که بسیاری از مسلمانان به زیارت امام حسین علیه السلام می‌روند. ولی فقط شیعیان اثنی عشری به زیارت حضرت امام رضا علیه‌السلام می‌آیند.

3- بسیاری از حضرت رضا علیه السلام سؤال کردند و خواستند و جواب شنیدند، در نجف، در کربلا، در مشهد مقدس،- هم همین طور - کسی مادرش را به کول می‌گرفت و به حرم می‌برد. چیزهای عجیبی را می‌دید.

ملتفت باشید! معتقد باشید! شفا دادن الی ماشاءالله! به تحقق پیوسته. یکی از معاودین عراقی غده‌ای داشت و می‌بایستی مورد عمل جراحی قرار می‌گرفت. خطرناک بود، از آقا امام رضا خواست او را شفا بدهد، شب حضرت معصومه علیهاالسلام را در خواب دید که به وی فرمود:

«غده خوب می‌شود. احتیاج به عمل ندارد!» ارتباط خواهر و برادر را ببینید که از برادر خواسته خواهر جوابش را داده است.

4- همه زیارتنامه‌ها مورد تأیید هستند. زیارت جامعه کبیره را بخوانید. زیارت امین الله مهم است. قلب شما- این زیارات را بخواند. با زبان قلب خود بخوانید. لازم نیست حوائج خود را در محضر امام علیه السلام بشمرید. حضرت علیه السلام می‌دانند! مبالغه در دعاها نکنید! زیارت قلبی باشد. امام رضا علیه السلام به کسی فرمودند:

«از بعضی گریه‌ها ناراحت هستم!»

5- یکی از بزرگان می‌گوید، من به دو چیز امیدوارم اولاً قرآن را با کسالت نخوانده‌ام. بر خلاف بعضی که قرآن را آنچنان می‌خوانند که گویی شاهنامه می‌خوانند. قرآن کریم موجودی است شبیه عترت.

ثانیاً در مجلس عزاداری حضرت سیدالشهداء گریه کرده‌ام.

6- حضرت آیت الله العظمی بروجردی رحمة الله مبتلا به درد چشم شدند، فرمودند:

«در روز عاشورا مقداری از گِل پیشانی عزاداری امام حسین علیه السلام را بر چشمان خود مالیدم، دیگر در عمرم مبتلا به درد چشم نشدم و از عینک هم استفاده نکردم!

7- پس از حادثه بمب گذاری در حرم مطهر حضرت رضا علیه السلام حضرت به خواب کسی آمدند، سؤال شد.

«در آن زمان شما کجا بودید؟ فرمودند: کربلا بودم.»

این جمله دو معنی دارد:

معنی اول این که حضرت رضا علیه السلام آن روز به کربلا رفته بودند.

معنی دوم یعنی این حادثه در کربلا هم تکرار شده است. دشمنان به صحن امام حسین علیه السلام ریختند و ضریح را خراب کردند و در آن جا آتش روشن کردند!

8- کسی وارد حرم حضرت رضا علیه السلام شد، متوجه شد سیدی نورانی در جلوی او مشغول خواندن زیارتنامه می‌باشد، نزدیک او شد و متوجه شد که ایشان اسامی معصومین - سلام الله علیهم - را یک یک با سلام ذکر می‌فرمایند. هنگامی که به نام مبارک امام زمان ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ رسیدند سکوت کردند! آن کس متوجه شد که آن سید بزرگوار خود مولایمان امام زمان- سلام الله علیه و ارواحنا له الفداء- می‌باشد.

9- در همین حرم حضرت رضا علیه السلام چه کراماتی مشاهده شده است. کسی در رؤیا دید که به حرم حضرت رضا علیه السلام مشرف شده و متوجه شد که گنبد حرم شکافته شد و حضرت عیسی و حضرت مریم علیهماالسلام از آنجا وارد حرم شدند. تختی گذاشتند و آن دو بر آن نشستند و حضرت رضا علیه‌السلام را زیارت کردند.

روز بعد آن کس در بیداری به حرم مشرف گردید. ناگهان متوجه شد حرم کاملاً خلوت می‌باشد! حضرت عیسی و حضرت مریم علیهماالسلام از گنبد وارد حرم شدند و بر تختی نشستند و حضرت رضا علیه‌السلام را زیارت کردند. زیارت نامه می‌خواندند. همین زیارت نامه معمولی را می‌خواندند! پس از خواندن زیارتنامه از همان بالای گنبد برگشتند. دوباره وضع عادی شد و قیل و قال شروع گردید حال آیا حضرت رضا علیه السلام وفات کرده است؟

10- حرف آخر این که: عمل کنیم به هر چه می‌دانیم. احتیاط کنیم در آنچه خوب نمی‌دانیم. با عصای احتیاط حرکت کنیم.

 

منبع: کتاب به سوی محبوب، و کتاب برگی از دفتر آفتاب. آیة الله بهجت::
:: مرتبط با: ائمه اطهار ,
نویسنده : حمدالله مرادی
تاریخ : دوشنبه 25 شهریور 1392
مدیحه و مولودی حضرت ثامن الائمّه علی بن موسی الرّضا (علیه السلام)
 

2. حاج محمود کریمی

ردیف

موضوع

برتر اجرا

حجم
(KB)

زمان
1 ای که چون من هزار ها داری (سال 91، مدیحه سرایی)   5,387 0:22:57
2 عرش خدا ایوونت فرشته ها دربونت (سال 91، سرود) 4,178 0:11:52
3 در ولا فصل الخطابه نامه ایمان رضاست (سال 90، مدیحه سرایی) 4,345 0:18:31
4 تا ملائک همه پر را حرکت میدادند (سال 90، مدیحه سرایی)   1,452 0:04:06
5 من غبار صحن و سراتم (سال 90، سرود) 2,214 0:06:16
6 من کیستم گدای تو یا ثامن الحجج (سال 90، سرود) 4,073 0:17:21
7 آنان که عاشق اند به دنبال دلبرند(سال 89، مدیحه سرایی)   3,533 0:10:02
8 وقتی میرم شاه نجف دلم هوایی میشه (سال 89، سرود) 3,935 0:16:45
9 به دل عاشقم جلا دادی (سال 89، مدیحه سرایی) 3,392 0:09:37
10 یا علی بن موسی الرضا ما همه بند تو مولاییم (سال 89، سرود) 3,596 0:10:12
11 وقتی روز ازل ما بودیم و خدا  (سال 88)   1,398 0:03:57
12 از قلب من یه پنجره وا کن  (سال 88) 2,990 0:10:10
13 من غلامتم تو مولایی (سال 88) 1,131 0:06:24
14 ببین بلبل داره می خونه (سال 88)   995 0:05:37
15 فلک امشب خاک می بوسه (سال 88)   2,255 0:12:47
16 حرف من حرف دلای بی کسه .. (مدح-سال 87)   785 00:05:55
17 رو شونمه همه دار و ندارم - سال 87 957 0:07:13
18 شب بود و شور بود و سلام فرشته ها (مدح-سال 87)   1,343 0:10:09
19 نقاره میزنند .. (مدح-سال 87)   1,173 0:08:51
20 اومده امیر دلها، شد شب جنون لیلا(قسمت 1-سال 87) 1,694 0:12:48
21 اومده امیر دلها، شد شب جنون لیلا(قسمت 2-سال 87) 1,687 0:12:45
22 تویی که صاحب ...(مدح)   1,299 0:07:21
23 خدا نه اینکه مرا...(مدح)   1,120 0:06:20

3. حاج محمد رضا طاهری

ردیف

موضوع

برتر اجرا

حجم
(KB)

زمان
1 یا امام الرئوف یا سلطان (مدح، سال 91)   4,475 0:12:18
2 اومدم پابوس شب ولادتت (سرود، سال 91) 3,401 0:09:19
3 از لطف التماس صداهای آهوان (سال 90، مدیحه سرایی)   3,763 0:16:01
4 بهار خراسان مبارک به همه ایران مبارک (سال 90، سرود) 2,971 0:08:25
5 آیا قبولم میکند یا نه .. (شعر-سال 88) 2,279 0:13:30
6 به سرمون زد هوای مرقد (جدید)   2,443 0:13:52
7 ما همه محتاج تو و تو سفره داری آقا جون (سال 87)   219 0:00:54
8 برو زیارت نامه بردار دلتو به این خونه بسپار (سال 87) 1,900 0:08:05
9 بیا بارون و خبر کن تا از آسمون بباره (سال 87)   3,997 0:09:44
10 اگه یه گوشه چشمی هم به من کنی (سال 86) 5,140 00:03:39
11 شب بیقراریه، همه جا بهاریه (سال 86) 1,924 00:08:11
12 مدیحه خوانی (سال 86)   2,100 00:11:55
13 مدیحه خوانی (سال 86)   2,176 00:12:21
14 دلم همیشه به عشق تو هوایی میشه (سال 86)   3,007 00:12:48
15 علی علی علی (سال 86)   1,029 00:04:22
16 روی لوح دلم حق نوشته    عشق تو بهترین سرنوشته   549 0:08:22

4. سید مهدی میر داماد

ردیف

موضوع

برتر اجرا

حجم
(KB)

زمان
1 دم حرم سلطانه خونه دلم بنا شده (سال 91، سرود) 2,774 0:07:52
2 کبوتر دل  هوای آسمان قم کرده (سال 90، سرود)   2,635 0:07:28
3 همیشه قبل هر حرفی برایت شعر میخوانم (سال 90، شعر خوانی)   802 0:02:16
4 باز هم در به در شب شده ام (سال 90، مدیحه سرایی)   4,033 0:17:11
5 آسمونا غرقه نوره دلها شاده (سال 90، سرود) 3,624 0:10:17
6 دل هواییه خراسونه میدمه به شیپورش عاشقونه (سال 89، سرود) 3,849 0:10:56
7 باید به قد عرش خدا قابلم کند (سال 89، مدیحه سرایی) 4,308 0:18:21
8 زیبا حرم سلطانه دریا کرم سلطانه (سال 89، سرود)   3,291 0:11:13
9 عشق ایوون طلاتو، عشق صحن و سراتو   2,503 0:10:40
10 دل دیوونه غزل می خونه   720 0:03:03
11 فصل عاشقی امشب به دنیا اومده 2,125 0:09:02
12 یار همیشه مهربون (سال 87)   501 0:02:07
13 برای وصالت یه عمریه بی قرارم (سال 87)   583 0:02:28
14 خادما گریه کنون صحنتو جارو میزنن (سال 87) 1,097 0:04:39
15 علی موسی الرضا یا علی موسی الرض (سال 87) 3,837 0:09:21
16 برو زیارت نامه بردار، دلتو به این خونه بسپار (سال 87)   4,571 0:11:08
17 دل من اسیر نگاته، مسافر صحن و سراته (سال 87)   2,500 0:06:05
18 کریم و این همه دست های حاجت (سال 86)   2,786 0:06:47
19 غزل خوانی   2,466 0:06:00
20 غزل خوانی   7,247 0:17:39


::
:: مرتبط با: ائمه اطهار ,
نویسنده : حمدالله مرادی
تاریخ : دوشنبه 25 شهریور 1392
 

 


 
 
google-site-verification: google8a204220aaf84b5c.html